Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w czerwcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Historia życia Imre Nagya

2006-10-24,

Kategoria : Filmy

Instytut Pamięci Narodowej i CKiWM "Światowid" w pięćdziesiątą rocznicę Powstania Węgierskiego zapraszają na pokaz filmu Marty Meszaros pt. „Niepochowany". Projekcja odbędzie się 27 października 2006 (piątek) o godz. 12.00.


     Historia życia Imre Nagya jest jedną z historii definiujących wiek XX. Postać ta stała się symbolem ewolucji narodowej - węgierskiego Października'56 - symbolem Węgier. Imre Nagy był liberalnym komunistą - szefem rządu w latach 1953-55. W październiku 56 r. jako premier i przywódca powstania proklamował wówczas powstanie systemu wielopartyjnego, zapowiedział wolne wybory, ogłosił wystąpienie kraju z Układu Warszawskiego. Po krwawym stłumieniu powstania przez wojska ZSRR jego proces był kpiną ze sprawiedliwości, a wyrok śmierci formalnością. Został internowany, był więziony w izolatce przez półtora roku do momentu egzekucji. Jego zwolennikom nie było dane opłakiwanie jego śmierci, nawet wymawianie jego nazwiska było zabronione. Imre Nagy czekał na godny pochówek przez trzydzieści lat. Po wykonaniu wyroku śmierci jego ciało pochowano pod więziennym murem, gdzie wyrzucano kuchenne odpadki, a później przeniesiono do anonimowej mogiły na cmentarzu komunalnym. Symboliczne pogrzeby Nagya odbyły się we Francji oraz trzykrotnie w ojczyźnie. Dopiero w czerwcu 1989 r., trzydzieści jeden lat po egzekucji, w czasie uroczystej ceremonii oddania ziemi ekshumowanych szczątków, w Budapeszcie oddały mu hołd tłumy rodaków.
Film pokazuje męczeńskie życie Imre Nagy z zupełnie nowej perspektywy. Opowieść zaczyna się wydarzeniami Października'56, następnie ukazuje subiektywną historię Imre Nagy aż do jego ponownego pogrzebu w 1989. Scenariusz jest oparty na historycznych dokumentach, na pamiętniku Imre Nagy'a i na współczesnych nagraniach z przesłuchań. Archiwalne fragmenty przeplatają fabułę filmu oddając atmosferę tamtych lat.

 

Autor: MC

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna