Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty: W 5 dni dookoła świata

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Tristan i Izolda (20.10-02.11.2006)

2006-09-22,

Kategoria : Filmy

Poruszającą opowieść o miłości, legendzie i przeznaczeniu oparta na ponadczasowym celtyckim micie o przeklętej miłości.


Po upadku Rzymu tryumfujący wodzowie Anglii zostali w brutalny sposób skarceni przez armię irlandzkiego króla Donnchadha. Jeden z nich, noszący imię Marke (Rufus Sewell), podejmuje próbę zjednoczenia zwaśnionych plemion Anglii, by stworzyć z nich jednolity naród, którym mógłby niepodzielnie władać. Najznamienitszym rycerzem tych czasów jest TRISTAN (James Franco), którego władca wychowywał od czasów, gdy w trakcie walk z Irlandczykami - w których zginęła także rodzina Marke'a - został sierotą. Mając Tristana po swojej stronie, Marke wierzy w powodzenie swojego planu zjednoczenia plemion i wygnania irlandzkich uzurpatorów z ojczystej ziemi. Niestety, serce Tristana skrywa tajemnicę...
Ranny i pozostawiony na pewną śmierć na polu bitwy, trafia pod opiekę IZOLDY (Sophie Myles), tajemniczej irlandzkiej piękności, która ukryła go przed żołnierzami swojego ojca, króla Donnchadha, i kurowała jego ciężkie rany. Niestety, gorąca namiętność, jaka połączyła oboje, zakończyła się tak nagle, jak się rozpoczęła. Tristan musiał uciekać do Anglii, nie wiedząc nawet, czy kiedykolwiek jeszcze będzie mu dane ujrzeć twarz ukochanej.
Król Donnchadh tymczasem nie ustaje w staraniach, by ponownie wtrącić angielskie plemiona w chaos waśni. Ogłasza zatem, iż odda swoją córkę w nagrodę temu, kto zwycięży w wielkim turnieju, w którym udział wziąć mogą najznamienitsi rycerze Anglii. Tristan staje do walki i zdobywa rękę księżniczki dla swojego pana - Marke'a, by jego marzenie o połączeniu wszystkich ludów Anglii w jeden naród wreszcie się ziściło.
Jakież jest jednak jego przerażenie, gdy odkrywa, że kobieta, którą wygrał dla swojego władcy i którą Marke ma poślubić, to jego irlandzka zbawicielka! Co więcej, Tristan zdaje sobie sprawę, iż Marke to jedyny godny tego tytułu władca Anglii i człowiek, bez którego wydatnej pomocy nigdy nie stałby się rycerzem.
Rozdzieleni, najpierw przez wojnę pomiędzy swoimi krajami, teraz przez względy lojalności wobec władcy i ojczyzny, Tristan i Izolda muszą zapomnieć o swoich uczuciach w imię pokoju i przyszłości Anglii. Ale im mocniej tłumią tę miłość, tym bardziej jej ogień rozpala ich serca. Pomimo rozpaczliwych prób zapomnienia o tej miłości, Tristan i Izolda zdają się nieuchronnie zmierzać ku sobie i za cenę utraty wszystkiego choć na jeden moment paść sobie w ramiona.

 

Opowieść, która pomimo epickich rozmiarów koncentruje się na ludzkich zachowaniach, a te zdają się niezmienne i ponadczasowe.
To opowieść tak uniwersalna pod względem dramatycznym i emocjonalnym, że można ją przenieść w każde czasy.


Produkcja: Wielka Brytania/ USA 2006 [125 min.]
Rezyseria, scenariusz: Kevin Reynolds, Dean Georgaris
Obsada: James Franco, Sophia Myles, Rufus Sewell, David O‘ Hara
Muzyka: Anne Dudley
Gatunek: dramat
Cena: 10 zł
Rezerwacja: (55) 6112068, (55) 6112076, rezerwacja on-line (kliknij)

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna