Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Zapraszamy (wirtualnie) na wystawę „KINGSAJZ” | Daniel Stachula

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Xawery Żuławski gościem Elbląskich Replik w Kinie Światowid

2019-09-20,

Kategoria : Filmy

Przepremierowemu pokazowi filmu "Mowa ptaków" w Kinie Światowid towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem - Xawerym Żuławskim. Zapraszamy 20 września o godz. 18:00 na projekcję i dyskusję w ramach Elbląskich Replik 44. FPFF w Gdyni.

Bohaterami Mowy ptaków są ludzie funkcjonujący na marginesie społeczeństwa – nauczyciel historii, którego poglądy odstają od dominującej narracji, bezrobotny polonista, sprzątaczka, kwiaciarka, kompozytor cierpiący na trąd i licealistka przygotowująca swój pierwszy film. Ci zepchnięci na margines bohaterowie muszą poradzić sobie w świecie, w którym bezmyślność i podążanie za tłumem stają dominująca postawą.

Mowa ptaków to ekranizacja ostatniego scenariusza zmarłego w 2016 roku Andrzeja Żuławskiego. Muzykę do filmu skomponował Andrzej Korzyński, wieloletni współpracownik Żuławskiego i Andrzeja Wajdy. Za zdjęcia odpowiada Andrzej Jaroszewicz, z którym Andrzej Żuławski pracował wcześniej między innymi przy Na srebrnym globie i Szamance. Mowa ptaków jest dzięki temu wspaniałym hołdem dla jednego z najbardziej niepokornych twórców w historii polskiego kina i niezwykłym komentarzem na temat wykluczenia i mechanizmów działania współczesnego społeczeństwa.

Widzowie Kina Światowid będą mieli okazję, żeby wziąć udział w dyskusji po projekcji filmu. Gościem będzie Xawery Żuławski - reżyser i scenarzysta filmowy, absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jego debiut fabularny Chaos (2005) zdobył Nagrodę Główną Wielki Jantar na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film 2007, a także nagrodę za debiut reżyserski na FPFF w Gdyni 2006. W 2009 roku jego kolejny film, ekranizacja powieści Doroty Masłowskiej Wojna polsko-ruska, była sukcesem frekwencyjnym (blisko pół miliona widzów w kinach), i zdobyła Srebrne Lwy na FPFF w Gdyni 2009 i nagrody na innych festiwalach.


Autor: red.

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna