Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

ARTystyczne czwARTki | Przebłyski natury

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Każdy może zostać filmowcem!

2020-09-15,

Kategoria : Imprezy

Na czym polega praca operatora? Jak wygląda organizacja planu filmowego i prace nad scenariuszem? Te i wiele innych tajemnic pracy filmowca poznawała elbląska młodzież. Wszystko za sprawą projektu studia EGoFILM którego „Światowid” był partnerem. W piątek 11 września odbyło się podsumowanie działań i premiera filmu stworzonego w ramach warsztatów.

 

Głównym celem projektu było zapoznanie ze sztuką filmową osób które na co dzień mają utrudniony dostęp do kultury. W projekcie udział wzięli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnych im. Matki Teresy z Kalkuty w Elblągu: Agata Miętek, Iwona Świętoniowska, Katarzyna Ziółkowska, Kamil Grdeń, Łukasz Gólski oraz instruktor: Ewelina Samborska.

– Dzięki wsparciu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a konkretnie Funduszu Promocji Kultury udało nam się zapoznać uczestników z tokiem realizacji filmów i tajnikami pracy filmowca – opowiada Eugeniusz Gordziejuk, pomysłodawca projektu ze studia EGoFILM, wieloletni szef produkcji Studia Miniatur Filmowych w Warszawie.

Następnie uczestnicy rozpoczęli prace nad scenariuszem i realizacją autorskiego filmu.

- Jest to film animowany, lecz część zdjęć była zrealizowana w trybie filmu dokumentalnego – dodaje Eugeniusz Gordziejuk. Prace nad filmem przebiegały pod czujnym okiem Szymona Adamskiego – reżysera, montażysty i operatora od lat współpracującego z EGoFILM. Jednak jak wskazują organizatorzy, ich ingerencja w proces twórczy młodzieży nie była zbyt duża.  

- Młodzież poprzez ten film, mogła wykorzystać wcześniej już zdobytą wiedzę. W materiale zobaczymy ich wypowiedzi na temat marzeń. Wypowiedzi są bogato ilustrowane animacjami również stworzonymi przez uczestników – uzupełnia Eugeniusz Gordziejuk.

Głównym punktem podsumowania była prezentacja materiałów filmowych stworzonych w trakcie warsztatów. Uczestnicy WTZ m.in.  opowiadali o swoich marzeniach ale także zrobili animacje do wiersza Jana Brzechwy „Jak rozmawiać trzeba z psem”.

Eugeniusz Gordziejuk podkreślał jak ważna była współpraca i atmosfera w trakcie realizacji projektu

- Działaliśmy na stopie koleżeńskiej, realizowaliśmy te materiały jako grupa produkcyjna. Nie było żadnego stresu, wszyscy pracowali bardzo chętnie i sumiennie spełniając swoją funkcję. Rozmawialiśmy z uczestnikami nie językiem wielkich twórców ale dostosowaliśmy przekazywanie wiedzy do ich wieku i percepcji.

 

Głównym producentem projektu było studio filmowe EGoFILM Ewelina Gordziejuk.

Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura dostępna”.


Autor: red.

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna