Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty: W 5 dni dookoła świata

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Program 13. edycji Międzynarodowych Spotkań Artystycznych

2019-11-19,

Kategoria : Imprezy

W najbliższy czwartek, 21 listopada, rozpocznie się 13. edycja Międzynarodowych Spotkań Artystycznych w Elblągu. Impreza potrwa trzy dni, do soboty włącznie, a w jej programie znajdą się spektakle, wernisaże, koncert, pokazy filmowe, warsztaty i happening plastyczny. W wydarzeniu wezmą udział twórcy z wielu zakątków Polski i Europy.

 - Jest nam niezmiernie miło poinformować, że jest to już 13. edycja Międzynarodowych Spotkań Artystycznych odbywających się w Światowidzie. MSA jest wyjątkową płaszczyzną, która łączy artystów sprawnych i z niepełnosprawnościami, pochodzących z różnych stron świata. Wydarzenie to sprzyja wymianie doświadczeń, wspólnemu spędzeniu czasu i dzieleniu się pasją do sztuki i tworzenia, bez podziałów i rozróżnień  – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. – Nadrzędnym celem imprezy jest integracja, chcemy by temat niepełnosprawności był postrzegany w kategorii dialogu i wymiany doświadczeń dwóch równoważnych grup – dodaje dyrektor.

- Większość osób nie ma pojęcia, jak na co dzień funkcjonują osoby z niepełnosprawnościami. Temat niepełnosprawności jest nadal postrzegany głównie przez pryzmat medyczny - o osobach z niepełnosprawnością myśli się głównie jak o pacjentach, bądź o ludziach, których życie jest jednowymiarowe - opowiada Teresa Miłoszewska, organizatorka MSA. – Impreza taka jak Międzynarodowe Spotkania Artystyczne przełamuje bariery, pokazuje, że twórczość osób z niepełnosprawnościami jest równie interesująca i przejmująca.

Już dzisiaj zapraszamy do zapoznania się z programem i artystami, którzy będą w ramach MSA prezentowali swoją twórczość.

W czwartek (21 listopada) będziemy mogli obejrzeć prace zagranicznych artystów: duńskiego fotografa Carstena Egevanga oraz estońskich ilustratorów. Wernisaż obu wystaw rozpocznie się o godz. 17.15 w Galerii Nobilis. Jeszcze tego samego dnia wieczorem o godz. 19.00 odbędzie się koncert Marcina Spennera z zespołem.

Piątek (22 listopada) będzie wypełniony spektaklami teatralnymi: „Dopóki Walczysz, Jesteś Zwycięzcą” teatru „Recepta”, „Jedziemy na teatry” zespołu „A może…”. W tym dniu organizatorzy zaplanowali także spektakl zespołu Viltis pochodzącego z Litwy pt. „Butterfly”, a także przedstawienie Książkowego Teatru Cieni i kilka innych atrakcji, do zapoznania się z którymi zachęcamy.

W trzecim dniu (sobota, 23 listopada) odbędzie się happening plastyczny „Strefa twórczości”, spektakl grupy FreeDOM pt. „Escape Word” oraz projekcja filmów dokumentalnych.

To nie koniec atrakcji. W trakcie trwania MSA będą prowadzone warsztaty. Ich tematyka będzie bardzo szeroka: od tworzenia unikatowych breloków, autorskich gadżetów aż po sztukę tańca i walki w jednym, czyli capoeirę. Przewidziane są też warsztaty tworzenia map marzeń czy improwizacji w ruchu.

Tematyka poruszana w trakcie całego wydarzenia dotykać będzie wielu kwestii dotyczących niepełnosprawności, barier i problemów, na jakie się natykają osoby niepełnosprawne. Wydarzenie uwrażliwia na inność i uczy zrozumienia, empatii jak również spojrzenia na niepełnosprawność inaczej.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i zrealizowano z udziałem środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Miasta Elbląg.

 

Poniżej szczegółowy program 13. edycji Międzynarodowych Spotkań Artystycznych, których organizatorami są Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu i Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art.” w Elblągu.

 

21 listopada 2019, czwartek 

14.00-15.30 Warsztaty / pracownie artystyczne CSE „Światowid”

            Unikatowe breloki

            Autorskie gadżety

            Warsztaty Capoeiry

16.00 Koncert interaktywny/ Ania Broda / dla uczestników MSA

17.15 Wernisaż dwóch wystaw w Galerii Nobilis: 

„Grenlandia”, wystawa fotografii Carstena Egevanga / realizowana we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury

            „Od morza do gór”, wystawa estońskiej ilustracji książkowej / realizowana we współpracy z Ambasadą Estonii w Polsce

19.00 Koncert Marcina Spennera z zespołem/ Duża Sala Kina Światowid/ wstęp na wejściówki

 

22 listopada 2019, piątek

10.00- 13.00 Prezentacje artystyczne/ Duża Sala Kina Światowid

10.00  Spektakl „Dopóki walczysz Jesteś Zwycięzcą”/ Teatr „Recepta”

10.45  Spektakl „Jedziemy na teatry”/ Zespół „A może…”

11.20  Spektakl „Butterfly”/ Viltis/ Litwa

11.55  Książkowy Teatr Cieni

12.00  „Klaipėdos lakštutės breiko šokėjai/ Litwa

12.15  Etiuda filmowa „Ja i Ty – rodzi MY”/ Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu

12.40  Spektakl / Danko Kaliningrad

15.00-17.00 Blok warsztatowy / pracownie artystyczne CSE „Światowid”

            Improwizacja w ruchu

            Mapa marzeń

            Capoeira

16.00  Spotkanie panelowe (Finlandia, Słowacja, Litwa, Polska)

18.30-20.30  Wieczór integracyjny, występ zespołu „Szwagry” WTZ przy Stowarzyszeniu „Tacy sami”/ dla uczestników MSA

 

23 listopada 2019, sobota

10.30-13.00 „Strefa twórczości”, happening plastyczny 

13.00 Spektakl „ESCAPE WORD”/ Grupa FreeDOM

            Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.

14.30 Filmy dokumentalne 

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna