Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty: W 5 dni dookoła świata

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Scenariusze lekcji o pionierach Elbląga

2019-11-20,

Kategoria : Imprezy

Powstały scenariusze lekcji dotyczące pionierów Elbląga. Są one bezpłatnie udostępniane elbląskim szkołom podstawowym i ponadpodstawowym. Scenariusze powstały w ramach projektu „Nasze tutaj”, który realizuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Scenariusze zatytułowane są „Elbląg pionierów, Elbląg dziś”. Powstały w ramach projektu „Nasze Tutaj”. Kanwą dla nich był między innymi film dokumentalny „Przychodźcy” w reż. Aleksandry Bielskiej i Jakuba Strumińskiego. Film jest zapisem świadectw osób, które przybyły do Elbląga i ich prób poczucia się na miejscu, jak u siebie. Scenariusze lekcji są do bezpłatnego wykorzystania.

Scenariusze były już wykorzystywane w praktyce. Pierwsze lekcje pokazowe odbyły się w minionym tygodniu w Kinie Światowid. Zajęcia wykorzystywały wspomniany wcześniej film, konspekty zostały przygotowane przez nauczyciela i autora scenariuszy, dra Tomasza Glinieckiego, który poprowadził lekcje. Poznanie historii ludzi, historii miejsc, budowanie tożsamości i świadomości – to główne założenia tych wyjątkowych lekcji. Wszystko w oparciu o prawdziwe, bardzo realistyczne i często chwytające za serce opowieści pionierów.

Celem projektu „Nasze Tutaj” jest odkrywanie, utrwalanie i upowszechnianie wiedzy nt. kształtowania tożsamości mieszkańców Elbląga. Zebrane historie mają charakter osobisty i rodzinny, są opowieściami dzieci, które wraz z rodzicami osiedliły się na terenie Elbląga po II Wojnie Światowej.

Serdecznie zapraszamy wszystkie szkoły do bezpłatnego wykorzystania scenariuszy lekcji, poniżej link.

Projekt „Nasze tutaj” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Jutra.

Projekt „Nasze tutaj” jest realizowany we współpracy z Urzędem Miejskim w Elblągu w związku z obchodami Roku Pionierów Elbląga.

Drukuj

Pliki

  • video-iconKarty zadań Elbląg-pionierów szkoła-podstawowaPobierz
  • video-iconScenariusz T.Gliniecki Elbląg-pionierów-Elbląg-dziś Szkoła-PodstawowaPobierz
  • video-iconKarty zadań Elbląg-pionierów szkoła-ponadpodstawowaPobierz
  • video-iconScenariusz T.Gliniecki Elbląg-pionierów-Elbląg-dziś Szkoła-PonadpodstawowaPobierz
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna