Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty „Pojęciokształty” w Łęczu

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Elbląski Festiwal promowany przez plakat znanego artysty

2015-06-19,

Kategoria : Inne

Rafał Olbiński jest jednym z bardziej uznanych na świecie polskich artystów współczesnych. Ten wielokrotnie nagradzany malarz i grafik szczególną sławę zyskał dzięki plakatom, tym bardziej cieszy fakt, że jest autorem plakatu promującego Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych, jaki odbyć się ma w Elblągu w dniach 19 – 21 czerwca.

 

Jego twórczość jest nagradzana na wielu międzynarodowych konkursach – artysta otrzymał ponad 150 nagród  w kraju i zagranicą, a jego prace znajdują się w wielu muzeach m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku,  japońskiej Toyamie, w Bibliotece Kongresu, a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Szwajcarii, Niemczech czy Australii.

Rafał Olbiński prowadzi także współpracę z pismami „The New York Times”, „Newsweek”, "Time", "New Yorker”, „BusinessWeek” czy „Der Spiegel. W 1994 został laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu, a rok później otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World” – na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata. 

Równie metaforyczny plakat autorstwa Rafała Olbińskiego promuje Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych. To najnowsza propozycja festiwalowa, którą przygotowuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, przy współpracy z Telewizją Polską S.A. Pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu jest Bogumił Osiński - dziennikarz telewizyjny i krytyk filmowy, który współpracował z Rafałem Olbińskim jako dyrektor odbywającego się w Sopocie festiwalu "Dwa teatry" - Festiwalu Polskiego Radia i Teatru TVP.

Plakat Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych jest nieco z pogranicza symbolizmu i surrealizmu. Tworzy go otwarty pejzaż, pełen zieleni ziemi i błękitu nieba, na którym kłębią się bajecznie ukształtowane obłoki, zaś głównymi elementami są drzewa, które wzbijają się w górę poprzez umieszczone w swoich koronach lecące ptaki.  

- Plakat jest pełen symboliki i poetyki, ma ukryte znaczenia przez co stanowi wizualną zagadkę – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz, artysta-plastyk z CSE „Światowid”. – Wydaje się doskonałą ilustracją festiwalu pokazując, jakie znaczenie dla nas wszystkich mają seriale, które wielu z nas ogląda bardziej lub mniej świadomie przynajmniej raz w tygodniu, a jednocześnie pozostawiając wiele miejsca naszej wyobraźni i dając możliwość wielorakiej interpretacji.

Organizatorami Festiwalu są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Współorganizatorem: Telewizja Polska SA. Organizatorzy do współpracy zaprosili również Miasto Elbląg.

Honorowy patronat nad  Festiwalem objął Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego  Gustaw Marek Brzezin. Organizatorzy wystąpili także o patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna