Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Zagraliśmy z dala od klawiatury, a bliżej literatury.

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Kręgi Kultury

2012-10-05,

Kategoria : Inne

 O edukacji artystycznej w Polsce można by długo rozmawiać, ale podczas najbliższych dwóch miesięcy uczestnicy projektu „Kręgi kultury” nie będą rozmawiać o jej problemach, a brać udział w zajęciach zaplanowanych specjalnie dla nich.

Projekt „Kręgi kultury” przygotowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” znalazł się  na 7 miejscu  spośród 274 wniosków złożonych do Programu Dom Kultury+. Edukacja Artystyczna. Wartość projektu to 52 514 zł.

- Do udziału w projekcie zaprosiliśmy pięć wybranych szkół publicznych z Elbląga i Ornety. Naszym zamierzeniem było objęcie edukacją artystyczną uczniów z różnych środowisk,  z różnych typów szkół – liceum, technikum, gimnazjum i szkoły podstawowej – mówi Teresa Miłoszewska, autor projektu. - Proponowane przez nas formy zajęć uwzględniają potrzeby edukacyjne na tych poziomach,  z uwzględnieniem nowej podstawy programowej. 

Dziś, 5 października odbyło się spotkanie z przedstawicielami pięciu szkół, które są partnerami projektu. W projekcie uczestniczą: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. M. Kopernika w Elblągu, Zespół Szkół Technicznych w Elblągu, Gimnazjum nr 2 w Ornecie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu.

- Cieszę się, bo nasi wychowankowie będą mogli skorzystać z innego spojrzenia na edukację plastyczną, artystyczną. Ważne jest to, że w „Światowidzie” będą mieli świetnie wyposażone pracownie, a jeszcze ważniejsze, że zajmą się nimi profesjonalni instruktorzy – mówi Krystyna Miezio, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2.- Ten projekt to nowe doświadczenia, nowe emocje i nowe kontakty.  

Projekt KRĘGI KULTURY ma sprzyjać rozwijaniu współpracy szkół z centrum kultury w zakresie wychowania przez sztukę,  rozbudzania aktywności i indywidualnej ekspresji artystycznej.  

- Zainteresowanie jest duże – ocenia  Teresa Piskunowicz wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych. - Już od pewnego czasu współpracujemy ze „Światowidem” i młodzież z tej współpracy jest bardzo zadowolona. Może uczestniczyć w praktycznych zajęciach w pracowniach, których u nas w szkole nie ma, na przykład w pracowni ceramicznej.

Działania projektowe realizowane będą w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, instytucji ściśle współpracującej z lokalnymi artystami profesjonalnymi oraz artystami i twórcami ludowymi z regionu Warmii, Mazur i Powiśla. W działaniach wykorzystane będą m.in. materiały udostępnione przez Portal Kulturalny Warmii i Mazur eswiatowid.pl, dotyczące historii, kultury oraz dziedzictwa kulturowego regionu.

W ramach projektu planowana jest realizacja 5 modułów 2-godzinnych zajęć warsztatowych dla każdej grupy, 5 wykładów, prelekcji z udziałem artystów, twórców, akcji happeningowych, wystaw prac, wyjazdu wszystkich grup do galerii i muzeów w Gdańsku i Sopocie. W ramach działań projektowych powstanie 18 scenariuszy zajęć opublikowanych na platformie e-learningowej.

- Nasze instruktorki przygotowały indywidualny grafik zajęć dla każdej ze szkół z uwzględnieniem jej charakteru, podstawy programowej, wieku i możliwości uczniów oraz kierunku kształcenia. To naprawdę interesująca propozycja dla uczniów, którzy często po raz pierwszy spotkają się z takim sposobem prezentacji tych tematów – opowiada Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. – Już od dawna staramy się realizować specjalne programy współpracy ze szkołami, cieszy nas otrzymana dotacja, która pozwala nam zaprezentować w pełni to, co mamy najlepszego.

W tym projekcie mają spotkać się oczekiwania organizatorów, uczniów i dyrektorów szkół.

- Młodzież jest bardzo otwarta, chętnie uczestniczy na przykład w konkursach, u nas m. in. „O bursztynowy grzebień” czy „O bursztynową pomadkę” i cały czas zaskakuje, ma mnóstwo energii i pomysłów, chciałabym aby te zajęcia pokazały im, że świat, w przypadku zawodu technik fryzjerstwa to nie tylko włosy, ale także człowiek, któremu się tę fryzurę robi i kontekst kulturowy - mówi Dyrektor Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług Danuta Dymek. – To dla nich możliwość poszerzania horyzontów.

Projekt już wchodzi w życie, od przyszłego tygodnia rozpoczną się pierwsze warsztaty, w których będzie uczestniczyć 150 uczniów  z partnerskich szkół.  

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+. Edukacja artystyczna.
Autor: Edyta Jasiukiewicz

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna