Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Zagraliśmy z dala od klawiatury, a bliżej literatury.

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Ludwig Passarge, człowiek stąd

2016-03-14,

Kategoria : Inne

 - Urodził się kilkadziesiąt kilometrów od Elbląga i te tereny były mu bliskie. Dokładnie  150 lat temu wybrał się na niezwykłą wyprawę po swoim regionie, a wrażenia z niej postanowił spisać. Opisał m. in. wały, wierzby, równiny, ludzi i to, w jaki sposób w przeszłości kształtowali oni Żuławy - mówi Jacek Borkowicz, redaktor książki Ludwiga Passarge „Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork. Szkice z podróży 1856”.

Jacek Borkowicz, historyk, publicysta i podróżnik w najbliższy poniedziałek, 14 marca, przyjedzie do Elbląga, by porozmawiać o książce opublikowanej przez gdańskie Wydawnictwo Oskar.

- Polskie tłumaczenie jest pierwszym pełnym wydaniem dzieła Ludwiga Passarge. Wcześniej było ono prezentowane po niemiecku, ale we fragmentach.  Jest to więc pierwsze pełne wydanie i to przygotowane  w okrągłą rocznicę podróży wokół ujścia Wisły - mówi redaktor.  - Możliwość opracowania tego tekstu od strony filologicznej, literackiej i historycznej była dla mnie przygodą, ponieważ jest to książka wyjątkowa. Ludwig Passarge był kimś więcej, niż literatem, był człowiekiem przygody. Rozległa wiedza o kulturze klasycznej i wyczucie ducha Północy pozwoliły mu połączyć to, co najcenniejsze w naszej kulturze, czyli śródziemnomorskie, z tym, co bałtyckie i z tym, co gdańskie, i elbląskie. Aby zobaczyć, jak sobie poradził z tym człowiek, który żył 150 lat temu, ale pisze o rzeczach ponadczasowych, warto nabyć tę książkę. I warto w poniedziałek wybrać się na spotkanie.       

Ludwig Passarge urodził się w 1825 roku w dawnych Prusach Wschodnich - w Wolittnick (obecnie: Primorskoje, Rosja), w powiecie Heiligenbeil (Mamonowo). Zmarł w 1912 roku w zachodnich Niemczech. Był podróżnikiem, pisarzem, tłumaczem, wydawcą i sędzią - z wykształcenia prawnikiem.

Spotkanie w Galerii Nobilis, na II piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, poprowadzi prezes Wydawnictwa Oskar Krzysztof Grynder. Początek o godz. 17.30. Wstęp jest wolny. Na miejscu będzie można kupić książkę Ludwiga Passarge oraz inne publikacje dotyczące Żuław i Powiśla, łącznie około 100 tytułów.


Autor: Agnieszka Jarzębska

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna