Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Baltic Cup 2019 dzień II | galeria portel.pl

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Przygoda na Wyspie złoczyńców

2006-09-22,

Kategoria : Inne

W środowe przedpołudnie kino Światowid zamieniło się w wehikuł czasu. Na podróż do przeszłości dały namówić się dzieci z klas IV-VI, które obejrzały polski film przygodowy z 1965 roku pt. Wyspa złoczyńców.


Zaproszenie na projekcję Wyspy złoczyńców było nagrodą za udział w konkursie plastycznym w ramach projektu edukacyjnego Nienacki znany i nieznany. Zaszczytu tego dostąpiło 660 dzieci z elbląskich szkół podstawowych. Ekranizację powieści Nienackiego wyreżyserował Stanisław Jędryka, dialogi napisał Stanisław Dygat. Oprawa muzyczna filmu to dzieło Wojciecha Kilara. W rolach głównych wystąpili m.in. Jan Machulski, Aleksander Fogiel, Jan Koecher, Jerzy Turek. Wybitne nazwiska i wybitny film - z zastrzeżeniem: wybitny jak na tamte czasy. No właśnie.
Każda kopia filmowa zaopatrzona jest w tzw. metryczkę. Z metryczki Wyspy złoczyńców wynika, że jej ostatnia projekcja miała miejsce w Katowicach, na początku lat 90-tych. Od tamtego czasu film leżał w magazynie.
Czy warto sięgać po te starocie? Czy warto konfrontować ich atrakcyjność z oczekiwaniami współczesnego młodego odbiorcy?
- Oczywiście, że tak. To jest historia polskiego kina, klasyka filmu młodzieżowego. Staramy się uzmysłowić dzieciom, że tak oto wyglądały początki kina przygodowego, które dziś kojarzy się już tylko z Harrym Potterem. Niech wszyscy przekonają się, jaką trudną sztuką jest stworzenie atrakcyjnej fabuły bez możliwości korzystania z tzw. efektów specjalnych - przekonuje koordynator projektu Jędrzej Rusiński.
A jak wypadła konfrontacja z gustami młodych elblążan? U niektórych dało się zauważyć rozczarowanie czarno-białym obrazem. Widownie śmieszyły gogle, pokraczny pojazd czy niemodne slipki kąpielowe Pana Samochodzika. Dowcipy językowe filmowych harcerzy w stylu:
- Które jajka najbardziej przypominają rośliny?
- Sadzone!

nie wywoływały takich emocji, jak na przykład dialogi ze Shreka. Mimo wszystko młodym widzom towarzyszyło przekonanie, że oglądają film wyjątkowy - film, którym zachwycali się kiedyś ich rodzice. Wiele osób zapowiedziało swój udział w kolejnych konkursach i projekcjach, chwaliło się znajomością powieści Zbigniewa Nienackiego. Zyskaliśmy kilkudziesięciu fanów polskiej literatury młodzieżowej, którzy zadeklarowali, że sięgną po książkową wersję przygód Pana Tomasza. I o to chodzi!

 

Kolejny film o przygodach Pana Samochodzika (Pan Samochodzik i praskie tajemnice) będzie można zobaczyć w kinie Światowid już w niedzielę, o godz. 11.00. Tym razem w kolorze!

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Promocja czytelnictwa.

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna