Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty: W 5 dni dookoła świata

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Szukamy powojennych zdjęć Elbląga do przewodnika

2019-09-04,

Kategoria : Inne

- Nie spodziewaliśmy się, że trafi do nas aż tyle historii z pierwszej ręki, to znaczy od Pionierów, pierwszych powojennych mieszkańców Elbląga - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. - Do niektórych opowieści brakuje zdjęć, dlatego zwracamy się z prośbą do elblążan o przejrzenie domowych archiwów.

Przypomnijmy, że CSE „Światowid” w Elblągu w ramach projektu pn. „Nasze tutaj” zbiera historie elblążan, którzy przyjechali do miasta po II wojnie światowej. Etap rozmów z Pionierami Elbląga dobiega końca. Obecnie trwają intensywne prace nad filmem oraz przewodnikiem (e-book), dzięki któremu będzie można spojrzeć na elbląskie ulice z perspektywy narracji Pionierów. Premiera filmu i e-booka zaplanowana jest na listopad tego roku.

Historie są, brakuje niektórych zdjęć


- Drodzy elblążanie, przejrzyjcie prywatne zbiory - zwraca się Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”. - Jeżeli posiadacie powojenne zdjęcia elbląskich ulic, proszę, udostępnijcie nam je na potrzeby przewodnika, który przygotowujemy. Im lepszy materiał zbierzemy, tym więcej z tego okresu historii Elbląga uda się utrwalić i przekazać dalej.

Koordynatorzy projektu „Nasze tutaj” podkreślają, że każde zdjęcie, które zostanie wykorzystane w e-booku, powinno mieć uregulowaną sytuację prawną, tj. określonego autora/właściciela i jego zgodę na opublikowanie w przewodniku. Stwierdzenie, że źródłem jest Internet, to za mało.

Przewodnik będzie udostępniony bezpłatnie w formie elektronicznej. Dzięki temu każdy, kto jest zainteresowany tematem, będzie mógł z niego skorzystać, pobrać na urządzenie mobilne i wybrać się na spacer śladami elbląskich Pionierów.

CSE „ŚWIATOWID” W ELBLĄGU POSZUKUJE ZDJĘĆ NASTĘPUJĄCYCH ULIC Z LAT 1945-1965:
Marymoncka, Tytusa Chałubińskiego (ulica już nieistniejąca), Ignacego Daszyńskiego, Grażyny, Michała Kajki, Henryka Sienkiewicza, Adama Próchnika, Tadeusza Rechniewskiego, Maurycego Beniowskiego, Pabianicka, Polna, Słoneczna, Szczecińska, Zagonowa, Cypriana Kamila Norwida.

Zdjęcia można w celu zeskanowania przynosić do siedziby CSE „Światowid” (Pl. Kazimierza Jagiellończyka 1, 82-300 Elbląg, pokój nr 28 na parterze) lub wysłać na adres: karolina.sluz@swiatowid.elblag.pl
Więcej informacji pod numerem telefonu: 55 611 20 70.

UWAGA!
Aby dostarczone zdjęcie mogło zostać opublikowane w przewodniku, jego autor/właściciel powinien wypełnić formularz zgody na udostępnienie, który jest dostępny w siedzibie CSE „Światowid”. Formularz zgody na udostępnienie możemy także — na prośbę osoby zainteresowanej — przesłać pod wskazany adres mailowy.

Projekt „Nasze tutaj” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.


Autor: Karolina Śluz

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna