Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Zapraszamy (wirtualnie) na wystawę „KINGSAJZ” | Daniel Stachula

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

W poszukiwaniu korzeni

2014-05-08,

Kategoria : Inne

Chcemy promować rodzinne celebrowanie posiłków i wspólne spędzanie wolnego czasu, sięganie do tradycyjnej kuchni naszych mam i babć, aby utrwalać przepisy na regionalne, tradycyjne potrawy. Zamierzamy korzystać z wiedzy i umiejętności starszych mieszkańców – tak opowiada o projekcie „Bez korzeni nie ma korony drzew” jego pomysłodawca – Teresa Miłoszewska z Centrum Spotkań Europejskich ŚWIATOWID. W maju rozpoczyna się realizacja projektu.

Działania podejmowane w ramach projektu „Bez korzeni nie ma korony drzew” są szansą na zmianę postrzegania osób starszych, integrację lokalnego środowiska oraz zbudowanie więzi międzypokoleniowych, opartych na wspólnych działaniach z osobami starszymi.

Badania, przeprowadzone przez markę Knorr w 12 krajach na świecie w 2008 roku, w tym również w Polsce pokazały, że wspólne posiłki są ważne dla każdego z nas (82 % Polaków deklaruje, że spożywanie wspólnych posiłków z rodziną jest bardzo ważne). Jednak dziś trudniej jest nam wspólnie zasiąść do stołu. Stąd, jak pokazują badania, przeciętnie poświęcamy na wspólny posiłek zaledwie 23 minuty dziennie. Rola wspólnego czasu spędzonego zarówno przy przygotowaniu, jak i przede wszystkim przy wspólnym jedzeniu chociażby jednego posiłku w ciągu dnia jest nie do przecenienia.

- Rzadko  udaje się dziś polskim rodzinom zasiąść przy stole i celebrować wspólny posiłek. Zwykle takie okazje trafiają się tylko kilka razy do roku, podczas najważniejszych świąt – mówi Teresa Miłoszewska koordynator projektu. – Poza nimi, codzienność nierzadko wymaga pośpiechu, jedzenia „na mieście", zdawkowych kontaktów, szybkich posiłków. Stąd pomysł na  projekt, sprzyjający budowaniu więzi międzypokoleniowych.

Projekt ma łączyć osoby młode i starsze przez wspólne działanie, przełamywać stereotypy związane z wiekiem. Pokazywać, że warto korzystać z czasu, wiedzy i doświadczenia, jakimi dysponują osoby starsze, zachęcać, żeby łączyć rozwijanie własnych pasji z działaniem na rzecz innych. Nie bez znaczenia jest wybór miejsca realizacji. Działania projektowe odbywać się będą w Oleśnie, wsi w gminie Gronowo Elbląskie oraz w Tolkmicku – niewielkim miasteczku województwa warmińsko-mazurskiego.

W ramach projektu odbędą się warsztaty kulinarne i artystyczne podczas Dni Jakubowych w Tolkmicku, wizyta seniorów z Oleśna w Tolkmicku i na odwrót. Organizatorzy będą zbierać przepisy kulinarne podczas spotkań z seniorami w obu miejscowościach. W Tolkmicku odbędą się warsztaty kulinarne prowadzone przez specjalistę z zakresu zdrowego żywienia, a w Oleśnie, warsztaty kulinarne z tradycyjnego kiszenia kapusty i obrzędowości z tym związanych oraz konkurs kulinarny na najlepsze danie z kapusty. Odbędą się również warsztaty z lepienia pierogów, podczas których seniorzy będą uczyć młodsze pokolenia. Podsumowaniem projektu będzie  wydanie Zeszytu kulinarnego – SMAKI DZIECIŃSTWA, a także grudniowe spotkanie w Oleśnie, podczas którego wspólnie z seniorami będzie można wykonać ozdoby choinkowe. 

Szczegóły projektu dostępne są na stronie www.swiatowid.elblag.pl w zakładce Nasze projekty: http://swiatowid.elblag.pl/pl/nasze-projekty/bez-korzeni-nie-ma-korony-drzew/

Projekt realizuje Stowarzyszenie Kulturalne Viva art w partnerstwie z Centrum Spotkań Europejskich ŚWIATOWID, Stowarzyszeniem Mieszkańców Wsi "Oleśno - wieś z pomysłem" oraz Stowarzyszeniem Oratorium św. Jana Bosko w Tolkmicku.

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.


Autor: Edyta Bugowska

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna