Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty witrochromii w Tolkmicku

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Zaangażuj się w 1%

2016-02-12,

Kategoria : Inne

Dobrze jest robić wszystko na sto procent, ale czasem wystarczy jeden, by czuć się lepiej. Warto też co roku przypominać o możliwości przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na organizację pożytku publicznego. Najlepiej taką, która działa na rzecz lokalnej społeczności, bo z przekazanych środków możemy skorzystać my lub nasi najbliżsi.

Coraz więcej osób przekazuje 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego – w roku ubiegłym było to 47 proc. ogólnej liczby podatników. Niewątpliwie ludzie mają coraz większą świadomość, że 1% z PIT-u pochodzi od kwoty przekazywanej do urzędu skarbowego – podatnik nic na tym nie zyskuje, ale też i nic nie traci. Wybierając organizację warto zwrócić uwagę na typ działalności, jaką prowadzi.     

- Nasze stowarzyszenie działa od 1998 roku, to grupa pasjonatów, osób zaangażowanych w działania społeczne, instruktorów, pedagogów, osób związanych na co dzień z placówkami oświatowymi, instytucjami kultury i sektorem pozarządowym – mówi Teresa Miłoszewska, prezes Stowarzyszenia „Viva art”.- Organizujemy działania skierowane do wszystkich grup wiekowych - działania edukacyjne, integracyjne i kulturalne, od lat z powodzeniem kształcimy wolontariuszy, zdobywając środki w konkursach na realizację szkoleń.            

Stowarzyszenie realizuje też współpracę międzynarodową – jest współorganizatorem Międzynarodowych Spotkań Artystycznych i projektów z zakresu arteterapii, a także  aplikuje o dofinansowanie na działania na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi i osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.         
      O tym, że warto zadać sobie ten dodatkowy trud polegający na wypełnieniu rubryki numerem KRS, wiedzą rodzice dzieci i młodzieży korzystających z oferty Stowarzyszenia „Jantar”.        
  
- Stowarzyszenie zostało założone z inicjatywy rodziców, tancerzy, przyjaciół tańca skupionych wokół Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar”, ale nasza działalność nie ogranicza się tylko do tej formy aktywności i nie tylko do najmłodszych – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, prezes stowarzyszenia. – Realizujemy też projekty skierowane do seniorów, promując wśród tej grupy zdrowy tryb życia i organizując zajęcia ruchowe, nie tylko taneczne.    
       

Działające od 30 lat Stowarzyszenie „Jantar” prowadzi działania na rzecz kultury, sztuki, upowszechniania kultury fizycznej i sportu oraz rozwijania kontaktów i współpracy międzynarodowej. Wszystko to dzięki pozyskanym środkom unijnym i krajowym.   
       
- W minionym roku realizowaliśmy projekty w Kadynach i Aniołowie, gdzie mieszkańcy tych miejscowości oraz wypoczywający tam elblążanie mogli uczestniczyć m.in. w plenerze artystycznym czy warsztatach pieczenia pierników – dodaje Magdalena Czarnocka-Kaptur.  – Jesteśmy też współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup” oraz turniejów „Pomosty” czy „Jantar”, poprzez które promujemy taniec i wszelką aktywność ruchową.           

Organizacje pożytku publicznego prowadzą swoją działalność dzięki przekazywanemu 1%, ale przede wszystkim dzięki własnej aktywności w pozyskiwaniu dofinansowania. CSE „Światowid” w Elblągu w ramach dotacji przekazywanej przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego na rozwój współpracy z trzecim sektorem organizuje konkursy dla organizacji z całego regionu.      

- Organizacje, nie tylko te posiadające status OPP, składają wnioski na działalność edukacyjną i kulturalną, w ubiegłym roku CSE „Światowid” w ramach różnych projektów wsparł m.in. koncert donacyjny Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, wystawienie Oratorium Pasyjnego czy działania Ochotniczej Straży Pożarnej
w Krzewsku
– mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu. – W tym roku także będzie taka możliwość, pod koniec pierwszego kwartału ogłosimy konkursy.

Stowarzyszenie Kulturalne „Viva Art.” w Elblągu posiada numer KRS: 0000004316, Stowarzyszenie „Jantar”: 0000030520.

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna