Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty „Pojęciokształty” w Łęczu

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Czarodziejska opera

2015-12-12,

Kategoria : Met Opera

Spektakl dla tych wszystkich, którzy miłością do opery pragną zarazić swoje dzieci lub wnuki – prawdziwe przedstawienie familijne z barwnymi kostiumami, bajkowym librettem, akcentami komediowymi i wielkimi animowanymi lalkami. "Zaczarowany flet" Mozarta to piąta opera, którą można będzie obejrzeć w ramach cyklu spotkań z The Metropolitan Opera w tym sezonie. Już w sobotę, 12 grudnia w Kinie Światowid.  

Z okazji jubileuszu – 10. już sezonu transmisji z The Metropolitan Opera – nowojorska scena postanowiła przypomnieć widzom cyklu „Zaczarowany flet” Mozarta w reżyserii Julie Taymor. Na początku lat 90. wyreżyserowała filmową wersję opery „Króla Edypa” Strawińskiego z wykorzystaniem wielkich ruchomych lalek; producentem przedsięwzięcia był Peter Gelb, obecny dyrektor Met. „Zaczarowany flet” to pierwszy spektakl transmitowany w HD przez Met. To idealna propozycja dla tych wszystkich, którzy miłością do opery pragną zarazić swoje dzieci lub wnuki – prawdziwe przedstawienie familijne z barwnymi kostiumami, bajkowym librettem, akcentami komediowymi i wielkimi animowanymi lalkami. Książę Tamino i jego przyjaciel, zabawny ptasznik Papageno, muszą przejść próby, by zyskać wtajemniczenie i nagrodę: miłość idealnej dziewczyny.  

Gwiazdą spektaklu niewątpliwie jest Ying Huang - chińska sopranistka, która zwróciła po raz pierwszy uwagę międzynarodowej krytyki rolą w filmowej adaptacji „Madamme Butterfly" w reż. Fryderyka Mitterranda w 1995 r. Pochodzi z Szanghaju. Po zdobyciu II nagrody w 19.Międzynarodowym Konkursie Operowym w Paryżu zaczęła regularnie występować w chińskiej TV oraz w różnych kulturalnych programach na Tajwanie i w Korei Północnej. W Europie ma  na swoim koncie występy m. in. w Filharmonii Kolońskiej. Debiutowała na scenie operowej  w "Falstaffie" Verdiego w Kolonii w 1996 r. W tym samym roku wystąpiła u boku Placido Domingo  i Michaela Boltona w koncercie "Boże Narodzenie w Wiedniu", pokazywanym w wielu TV świata i nagranym na CD. Amerykański debiut operowy to rola Zofii w "Werterze" (1999) u boku Andrea Bocelliego w Operze Michigan. "Zaczarowany Flet" był jej pamiętnym debiutem w MET. W popkulturze jest znana jako wykonawczyni piosenki "Pocałunek" nagranej z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną do filmu "Amazing" w 2013 r. Piosenką to „na żywo” otwierała Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Shanghaju.   

Satelitarne przekazy zainaugurował w 2006 roku „Zaczarowany flet” Mozarta w jakości obrazu HD i z dźwiękiem w formacie Dolby Digital Surround. Spektakl obejrzało wtedy 30.000 widzów w 150 salach na terenie USA. Po dziesięciu latach transmisji spektakle jubileuszowego sezonu 2015–16 obejrzą widzowie w ponad 2 tysiącach sal kinowych, teatralnych i filharmonicznych 70 krajów świata.

Retransmisja opery „Zaczarowany flet" w Kinie Światowid 12 grudnia o godz. 18.55. Bilety na The Metropolitan Opera (w cenach: 50 zł normalny i 40 zł ulgowy) dostępne są online lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. 

Dyrygent:  James Levine 
Reżyseria i kostiumy: Julie Taymor
Scenografia: George Tsypin
Światło: Donald Holder
Lalki: Julie Taymor i Michael Curry
Obsada:  Ying Huang  (Pamina), Erika Miklósa (Królowa Nocy), Matthew Polenzani (Tamino).Nathan Gunn  (Papageno), David Pittsinger (Mówca), René Pape (Sarastro) oraz soliści, chór, balet, lalkarze i orkiestra The Metropolitan Opera 
Przedstawienie trwa około 114 minut (bez przerwy)


Trailer

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna