Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Siła Wsparcia i Świat Mało Znany

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Inaugurujemy operowy sezon – „Trubadur” Verdiego

2015-10-03,

Kategoria : Met Opera

Jego muzyka zawiera melodie oddające wielkie uczucia i dramaty. Przez całe życie komponował opery. Z czasem zdobył wielką sławę i uznanie i uważany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów operowych. Jako pierwszą, w tegorocznym cyklu The Metropolitan Opera. Live In HD, już 3 października, zobaczymy operę  „Trubadur" Giuseppe Verdiego.

Giuseppe Verdi nigdy nie zapomniał o tym, że pochodzi z prostego ludu. Komponował utwory pełne melodii ludowych i dzięki swej wspaniałej muzyce, która trafia prosto do serca, stał się jednym z najpopularniejszych kompozytorów operowych nie tylko we Włoszech, ale też w całej Europie. 

Pracę nad librettem do „Trubadura" rozpoczął Salvadore Cammarano, wzorując się na dramacie „Trubadur" Gutiereza, dokończył zaś Leone Emanuele Bardare po śmierci poprzednika. Efektem końcowym tego wspólnego dzieła stała się bardzo zagmatwana, pełna nieprawdopodobnych wydarzeń historia.

Jest ona tragiczna, posępna i nieprawdopodobna. W świecie "Trubadura" nie ma ludzi szczęśliwych. Cyganka Azucena od lat cierpi - wiele lat wcześniej, chcąc pomścić spaloną na stosie matkę, porwała dziecko hrabiego. Chciała wrzucić je do ognia, ale w ataku szału wrzuciła własnego syna. Wychowała więc i pokochała Manrica, który jest tym porwanym dzieckiem, bratem kolejnego nieszczęśliwego bohatera tej opery - hrabiego Di Luny. Rzecz jasna Manrico nie ma o tym bladego pojęcia. Co gorsze kocha z wzajemnością Leonorę, w której zakochany jest też Di Luna (rywale oczywiście nie wiedzą o swoim pokrewieństwie). Dalej jest jeszcze gorzej... a trup ściele się gęsto.

 Z wymagającą partią Leonory zmierzy się Anna Netrebko, dodając nową rolę do swojego obszernego już repertuaru. Jej ukochanym trubadurem będzie Yonghoon Lee, wschodząca gwiazda nowojorskiej sceny.

„Trubadur" na żywo, w Kinie Światowid 3 października o godz. 18.55.


Bilety na The Metropolitan Opera (w cenach: 50 zł normalny i 40 zł ulgowy) dostępne są online lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Więcej informacji można uzyskać pod numerem: 55 611 20 56/76 lub pisząc na adres: kino@swiatowid.elblag.pl.

dyrygent: Marco Armiliato 
reżyseria: Sir David McVicar
scenografia: Charles Edwards
kostiumy: Brigitte Reiffenstuel
światło: Jennifer Tipton
choreografia: Leah Hausman
w rolach głównych: Anna Netrebko, Dolora Zajick, Yonghoon Lee, Dmitri Hvorostovsky, Štefan Kocán       

 

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna