Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Plener "Kadyny wioska sztuki"

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Niespełniona miłość na operowej scenie

2014-03-15,

Kategoria : Met Opera

Najsłynniejszy męczennik miłości w dziejach literatury, ojciec wszystkich romantycznych bohaterów – Werter Goethego za sprawą Masseneta wdarł się przebojem w świat operowych teatrów. Już w sobotę, 15 marca będzie można zobaczyć go na żywo, w transmisji z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Słynny romantyczny samobójca, bohater powieści Johanna Wolfganga Goethego, miał w dziejach kultury europejskiej swój czas – w epoce ballad i romansów wszyscy młodzieńcy chcieli „być jak Werther”, mroczni i uczuciowi. Choć, oczywiście, nie wszyscy chcieli kończyć jak on. W wersji Masseneta, powstałej grubo ponad sto lat po publikacji książki, Werther nie tyle cierpi w samotności, co jest bohaterem dramatu, w którym aktywnie uczestniczą i inne postaci: jego ukochana Charlotta, jej siostra Sophie oraz przyjaciel i jednocześnie rywal Albert.

Współcześni zarzucali Massenowi, że posługując się tekstem wielkiego poety, stworzył karykaturę romantycznego świata. Ale nikt nie przeczył, że dał też przekonujący muzyką psychologiczny obraz smutnej namiętności i rozczarowania. Czteroaktowa dzieło „Werther” z 1893 roku to najbardziej osobista i niekonwencjonalna opera Julesa Masseneta.

Młody, uczuciowy, nadwrażliwy Werter zakochuje się w narzeczonej swojego przyjaciela. Beznadziejna miłość prowadzi go do samozniszczenia – odbiera sobie życie strzałem z pistoletu. W rolę Wertera wcieli się charyzmatyczny tenor niemiecki, którego w zeszłym sezonie widzowie całego świata mogli podziwiać podczas transmisji w roli Wagnerowskiego Parsifala, a który niedawno został uhonorowany prestiżowym tytułem Kammersänger.

Po raz kolejny inscenizatorski duet Eyre-Howell spotyka się w Met. Miejmy nadzieję, że powtórzą sukces olśniewającej „Carmen” z 2009 roku. Zobacz zwiastun.

Wszystkie opery realizowane są w językach oryginału z napisami w językach polskim i angielskim. W przerwach między aktami zawsze prezentowane są oryginalne materiały filmowe zza kulis - przygotowania, wywiady z gwiazdami, zmiany scenografii, itp.   

Met Live in HD: "Werther" Jules Massenet – nowa produkcja
15 marca 2014, godz. 17.45

Cena biletu: 50 zł (bilet ulgowy: 40 zł)

Dyrygent: Alain Altinoglu
Produkcja: Richard Eyre

Występują: Jonas Kaufmann (Werther), Lisette Oropesa (Sophie), Elīna Garanča (Charlotte), David Bižić (Albert), Jonathan Summers (Le Bailli)

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 50 minut (w tym 1 przerwa)


Autor: Edyta Bugowska


Trailer

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna