Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty „Pojęciokształty” w Łęczu

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Skandal w operze

2015-11-21,

Kategoria : Met Opera

Wyjątkowe, mocno skandalizujące dzieło Albana Berga. „Lulu”, podobnie jak „Turandot” Pucciniego, należy do oper dokończonych po śmierci kompozytora przez kogoś innego – w tym przypadku przez Friedricha Cerha i to dopiero 44 lata po śmierci Berga. „Lulu” na ekranie Kina Światowid już 21 listopada.

„Lulu” to trzyaktowa opera austriackiego kompozytora Albana Berga według dramatów Franka Wedekinda - „Duch Ziemi” i „Puszka Pandory”. Niedokończoną operę pierwszy raz pokazano w 1937 roku w Zurychu. Premiera pełnej wersji, uzupełnionej przez Friedricha Cerhę, odbyła się w 1979 r. w Paryżu.

Niemcy, ok.1900 r. Bezwstydna i cyniczna Lulu, kobieta fatalna, doprowadza do zguby krążących wokół niej i zafascynowanych jej osobowością mężczyzn. Pierwszą ofiarą jest jej mąż, radca sanitarny, drugą - malarz, którego była modelką, a później żoną, trzecią - dr Schön; poślubia go, potem zdradza z jego synem Alvą, z piękną hrabianką Geschwitz i z dziesiątkiem innych przedziwnych
kreatur, a wreszcie - zabija. Kolejne decyzje doprowadzają ją do upadku. Na końcu zatrzymuje się w Londynie, gdzie jest tanią podmiejską prostytutką.

Skomplikowana historia Lulu – „modliszki idealnej” - sprowadza się do korowodu mężczyzn, z których żaden nie potrafi się oprzeć zmysłowej kobiecie o podejrzanej przeszłości. Przez swoje szaleństwa Lulu popada w kłopoty, które ze szczytu powodzenia strącają ją na samo dno, aż do finałowego spotkania z Kubą Rozpruwaczem. W postać rozpustnej Lulu wcieli się Marlis Petersen, znana widzom z występu w roli Zuzanny w „Weselu Figara”. Dyryguje legendarny szef muzyczny Met.

 „Lulu" na żywo, w Kinie Światowid 21 listopada o godz. 18.30. Bilety na The Metropolitan Opera (w cenach: 50 zł normalny i 40 zł ulgowy) dostępne są online lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

dyrygent: James Levine 
reżyseria: William Kentridge
w rolach głównych: Marlis Petersen, Susan Graham, Daniel Brenna, Paul Groves, Johan Reuter, Franz Grundheber
Przedstawienie trwa około 4 godz.

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna