Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Zagraliśmy z dala od klawiatury, a bliżej literatury.

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Co robić, by zachować pamięć o historii

2015-04-23,

Kategoria : Regionalna Pracownia Digitalizacji

Komu służy digitalizacja? Co zrobić, by była użyteczna? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczestnicy konferencji pt. "Cyfrowa pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii", która wczoraj (22 kwietnia) odbyła się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

- Jeszcze parę lat temu pojęcie wirtualnych możliwości wydawało się być czymś nierzeczywistym – mówił podczas otwarcia konferencji Jacek Protas, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Jednak obecnie technologia daje nam nowe możliwości. Cyfrowa pamięć, digitalizacja obiektów nie jest dziś już czymś niewyobrażalnym. Jest rzeczywistością, a nawet koniecznością. Jako pierwszy w naszym regionie prace digitalizacyjne w technice 3D rozpoczął „Światowid”.

I to właśnie w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyła się wczoraj (22 kwietnia) konferencja pt. "Cyfrowa pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii". Wzięli w niej udział przedstawiciele Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Biblioteki Narodowej, Pracowni Digitalizacji z Małopolskiego Instytutu Kultury oraz Departamentu Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaproszeni goście podkreślali znaczenie nowoczesnej techniki w ochronie dziedzictwa kulturowego.

 - Dlaczego trzeba chronić niematerialne dziedzictwo kultury? Z prostej przyczyny - ono nadaje znaczenia naszej tożsamości, wskazuje na jej unikalność, zapewnia jej trwałość i rozwój - podkreślił Waldemar Majcher z Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Nowoczesne skanery pozwalają digitalizować nie tylko książki czy obrazy, ale także rzeźby, a nawet budynki. Wczoraj można było też oglądać pokazy możliwości specjalistycznego sprzętu, który pozwala na tworzenie w wirtualnej rzeczywistości obrazów 3D. Tym zajmuje się Regionalna Pracownia Digitalizacji działająca przy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

- Pracownia powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”. - Dzięki niej zarówno większe placówki muzealne o określonej renomie, jak i mniej znane, ale równie ważne dla regionu muzea mogą zaprezentować swoje zbiory szerokiemu gronu odbiorców. Mogą zaistnieć w wirtualnej rzeczywistości, zachęcając tym samym internautów do ich odwiedzenia i odkrycia obiektów w rzeczywistości.

Efekty pracy Regionalnej Pracowni Digitalizacji, można śledzić na utworzonym w ramach projektu portalu: www.cyfrowewm.pl.


Autor: Sylwia Warzechowska

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna