Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Wakacyjne warsztaty w Kadynach "Ortografia z uśmiechem"

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Kolejne zabytki w cyfrowej wersji

2018-10-26,

Kategoria : Regionalna Pracownia Digitalizacji

Pięć dni pracy w terenie, później opracowywanie danych, by na stronie cyfrowewm.pl mogły pojawić się obiekty – zabytkowy cmentarz ewangelicki oraz kaplica grobowa. To wspólna praca wolontariuszy i specjalistów z Regionalnej Pracowni Digitalizacji w ramach projektu, dofinansowanego z programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Dzięki realizacji projektu „Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu” na stronie cyfrowewm.pl pojawiły się kolejne obiekty z regionu. W tej chwili jest ich tam, już ponad 450. Pokazują one wyjątkowe walory historyczne i architektoniczne województwa warmińsko-mazurskiego.

- Po raz pierwszy digitalizowaliśmy taki obiekt, jak cmentarz, w efekcie powstała zarówno karta zabytku, która trafi do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytku, jak i obiekt, który możemy zaprezentować na stronie internetowej, szczególnie, że wolontariusze podczas prac zrealizowali na podstawie fotogrametrii wizualizacje niektórych detali architektonicznych cmentarza – mówi Edyta Bugowska, koordynator projektu.

Realizacja projektu „Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu” trwała od lipca do października 2018 r. Jednym z zadań była tytułowa dokumentacja, kolejnym zwrócenie uwagi na dziedzictwo kulturowe Pasymia i upowszechnianie wiedzy o nim. W realizacji projektu uczestniczyli wolontariusze byli to przede wszystkim studenci ostatniego roku studiów licencjackich, studiów magisterskich  i doktoranci, z kierunków historia, historia sztuki, archeologia, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, często absolwenci dodatkowych kierunków studiów z różnych miast w całej Polsce, w tym z Gdańska, Torunia, Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Olsztyna, Pasymia, Czeladzi, Elbląga.

Cyfrowy cmentarz znaleźć można TUTAJ.

Cyfrowa kaplica dostępna jest TUTAJ.

Organizatorem projektu było Stowarzyszenie "Jantar". Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.


Autor: Stowarzyszenie Jantar

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna