Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Siła Wsparcia i Świat Mało Znany

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Wisior od rozdawczyni amuletów

2018-05-22,

Kategoria : Regionalna Pracownia Digitalizacji

Na stronie cyfrowewm.pl można oglądać pierwszy z eksponatów, który został zdigitalizowany w ramach współpracy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Regionalnej Pracowni Digitalizacji podczas rozbudowy Muzeum. Oprawiony w brąz wisior z niedźwiedziego pazura został odkryty w niezwykłym grobie, równie niezwykłej kobiety, tzw. wróżki lub „rozdawczyni amuletów”.

Elbląskie Muzeum otrzymało dofinansowanie na realizacje projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Działanie 6.1 Infrastruktura kultury, Poddziałanie 6.1.1 Dziedzictwo kulturowe. W tej chwili trwa renowacja obiektów pokrzyżackiej zabudowy Podzamcza Północnego w Elblągu (budynek zwany dawniej Gimnazjum i skrzydło południowe Podzamcza) oraz zabezpieczenie przed zagrożeniami obiektów nieruchomych i zabytków ruchomych dziedzictwa kulturowego, wraz z wdrożeniem nowatorskich rozwiązań w dziedzinie prezentacji zbiorów. A Regionalna Pracownia Digitalizacji uczestniczy w tych działaniach.

- Wspieramy i angażujemy się w przygotowania do nowej odsłony muzealnych zbiorów, które będą dostępne i cyfrowo, i realnie na wystawach – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. - Pomagamy, robiąc to, co wychodzi nam najlepiej - czyli digitalizując, dzięki czemu ekspozycje muzealne będą jeszcze ciekawsze.

Scyfryzowane eksponaty prezentują różnorodne epoki i użyteczności, dając możliwość jeszcze lepszego zapoznania się ze zbiorami elbląskiego Muzeum i obejrzenia ich z naprawdę bliska. Pierwszym z około 50 obiektów jest wisior z niedźwiedziego pazura oprawiony w brąz. Odkryty został w grobie niezwykłej kobiety, tzw. wróżki lub „rozdawczyni amuletów”. O jej niezwykłości świadczą liczne przedmioty, które złożono ze zmarłą, a które same „narzucają” użycie określenia „magiczne”. Jednym z nich jest właśnie ów wisior – który mógł symbolizować siłę, jakąś niezwykłą moc.

Wisior można oglądać tu.

Kolejne przedmioty będzie można już wkrótce zobaczyć na stronie cyfrowewm.pl.


Autor: Edyta Bugowska

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna