Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty „Pojęciokształty” w Łęczu

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Z Pól Grunwaldzkich do sieci

2016-02-22,

Kategoria : Regionalna Pracownia Digitalizacji

Groty strzał i bełtów, fragment głowni broni białej, żeleźce toporów, część ostrogi, monety – to wszystko, będzie można zobaczyć już wkrótce, w wersji cyfrowej, na stronie www.cyfrowewm.pl. To jeszcze nigdy nie prezentowane eksponaty Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, które w ciągu ostatnich dwóch lat archeolodzy znaleźli na Polach Grunwaldzkich.

W wyniku prowadzonych na Polach Grunwaldzkich od 2014 roku badań archeologicznych z udziałem naukowców oraz poszukiwaczy z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polski, udało się odnaleźć wiele zabytków, które poddano konserwacji, i które wkrótce trafią na wystawę w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

- To, co udało nam się zdigitalizować, to m.in.  groty strzał i bełtów, fragmenty głowni broni białej, żeleźce toporów, ostrogi, monety - mówi Urszula Jatkowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji. -  Te materiały muszą teraz przejść obróbkę cyfrową.

Wykopane przedmioty musiały znaleźć się w pracowni konserwatorskiej, po powrocie z niej zostały skatalogowane, sfotografowane i zcyfryzowane przez Pracownię Digitalizacji, teraz trwają pracę nad wystawą, na której mają być zaprezentowane. To ponad stuprocentowy przyrost bazy źródeł archeologicznych, które znajdują się w zbiorach Muzeum.

- Szczególnie ciekawie prezentują się numizmaty – zarówno te, pochodzące ze średniowiecza, jak i starsze, z okresu wpływów rzymskich oraz współczesne, do czasów II wojny światowej. Mamy bardzo precyzyjnie sfotografowane 13 monet – dodaje Urszula Jatkowska.

Pracę nad cyfryzacją obiektów wykona Regionalna Pracownia Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D. W wirtualnej rzeczywistości prócz np. elbląskich form przestrzennych, można również oglądać ponad sto kapliczek, a także eksponaty z muzeów z terenu Warmii i Mazur oraz Żuław.

- Cieszymy się, że mogliśmy udokumentować w formie cyfrowej tak ważne dla Muzeum Bitwy pod Grunwaldem obiekty, co ciekawe są to nowo odkryte eksponaty – opowiada Antoni Czyżyk Dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid” w Elblągu. – Myślę, że dla internautów będzie to zachęta, aby wybrać się do Muzeum i  przedmioty, obejrzane w sieci, zobaczyć na żywo.

Pierwsze zdigitalizowane eksponaty będzie można najprawdopodobniej pod koniec marca oglądać na stronie cyfrowewm.pl. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przewiduje premierę zakonserwowanych zabytków na tegoroczną Noc Muzeów – z 16 na 17 maja.

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna