Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty: W 5 dni dookoła świata

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Elbląscy seniorzy i edukatorzy uczyli się jak opowiadać

2019-12-03,

Kategoria : Szkolenia, warsztaty

Żeby opowiedzieć wartościową historię, trzeba umieć wyselekcjonować, bo dzisiaj każdy ma ograniczony czas i przestrzeń na ekspresję – tłumaczy Giuliana Provenzale z włoskiego stowarzyszenia Euro-net. Włoscy szkoleniowcy uczyli elbląskich seniorów i edukatorów metod storytellingu. Warsztaty odbyły się w dniach od 26 do 29 listopada w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w ramach erazmusowego projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów”.

Pierwsze trzy dni szkolenia były adresowane do osób, które pracują na rzecz seniorów – edukatorów, animatorów, autorów i koordynatorów projektów. Zajęcia rozpoczęły się od – wydawałoby się – prostego ćwiczenia. Uczestniczki spotkania dostały za zadanie opowiedzieć o sobie za pomocą kolażu. Jak same później przyznały, z przyjemnością, spędziły nad tym zadaniem czterdzieści minut. Kiedy jednak przyszedł czas, żeby przeszły się po sali i poznały historie innych uczestników warsztatów, okazało się, że zajęło im to zaledwie dziesięć minut.

- To zadanie miało na celu uświadomienie wam, że jeszcze wiele do mamy nauczenia się w dziedzinie słuchania innych. – powiedział prowadzący zajęcia Raffaele Messina z włoskiego stowarzyszenia Euro-net. - Naszym zadaniem jest znaleźć balans między czasem, który poświęcamy sobie, a czasem, który dajemy innym.

W kolejnych dniach uczestniczki warsztatów poznawały metody i techniki opowiadania, również z użyciem nowoczesnych narzędzi takich jak smartfon.

Jak tłumaczyli szkoleniowcy, umiejętność opowiadania z jednej strony jest wrodzoną umiejętnością, a z drugiej strony jest mnóstwo technik, które można przyswoić. - Uczestnicy wyszli z tych zajęć bardzo zainspirowani i z głową pełną pomysłów na własne zajęcia – mówi Aleksandra  Bednarczuk, koordynator projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów”.

Czwarty dzień tego włosko-polskiego spotkania był adresowany do seniorów. Seniorzy biorący udział w warsztatach pokazowych okazali się bardzo otwarci na metody proponowane przez włoskich szkoleniowców.

- Seniorzy są trochę jak dzieci – przyznał Raffaele Messin. – Są w wieku, w którym powraca ta dziecięca ciekawość, która daje im możliwość uczenia się nowych rzeczy. Seniorzy uczą się, oglądając, czyli też doświadczając. Kiedy pracujemy z seniorami, trzeba przede wszystkim wsłuchać się w to, co mówią, w ich potrzeby.

Warsztaty z włoskimi szkoleniowcami były częścią projektu pn. Elbląscy edukatorzy dla seniorów, który polega na wymianie doświadczeń z organizacjami z trzech krajów: Hiszpania, Niemcy i Włochy. We wrześniu przedstawiciele hiszpańskiej organizacji AIFED opowiadali o swoich sposobach na aktywizowanie seniorów i angażowanie ich w wolontariat. W październiku edukatorzy z International Exchanges Berlin dzielili się metodami skutecznego uczenia się. Listopadowe zajęcia z włoskimi animatorami były ostatnim spotkaniem szkoleniowym w Polsce w ramach tego projektu.

Liderem projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów” jest CSE „Światowid” w Elblągu.

Partnerzy: Asociación de Innovación, Formación y Empleo para el Desarrollo sostenible, Hiszpania – EURO-NET, Włochy– International Exchanges Berlin Molinari & Benedetti GbR, Niemcy.

Projekt "Elbląscy edukatorzy dla seniorów" jest realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+


Autor: red.

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna