Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Targi Seniora Teraz MY!

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Fotografia dla każdego

2013-02-11,

Kategoria : Szkolenia, warsztaty

Czas naświetlania, czułość ISO, przysłona, tryby ekspozycji, histogram, balans bieli, głębia ostrości... to tylko część środków, które służą do kształtowania obrazu fotograficznego. Wszystkich miłośników fotografii, którzy traktują ją jako hobby, a chcieliby nauczyć się jej od podstaw „Światowid” zaprasza na kolejną edycję „Kursu fotografii od podstaw”.

Od fotografii cyfrowej, przez obróbkę zdjęć w programach graficznych, po świadome posługiwanie się aparatem analogowym. Program kursu jest bogaty i przystępny bo kurs skierowany jest do osób zaczynających przygodę z fotografią. Wszyscy, którzy chcą poznać podstawy fotografii – rodzaje aparatów, techniki fotografowania, obsługę aparatu, sposoby kadrowania, budowanie kompozycji zdjęcia, chcą się nauczyć jak zrobić dobre zdjęcie nocą, a jak ciekawy portret oraz jak skonstruować portfolio mogą zapisać się na 3 – miesięczny kurs.

Kurs poprowadzi Artur Kalinowski, który ukończył: m.in. Akademicki Kurs Typografii w Warszawie (2011) oraz Akademię Fotografii w Warszawie  (Dyplom Akademii
w roku 2011).

- Samą podstawą fotografii jest światło, ale większość amatorów fotografii wykorzystuje tylko 1/3 możliwości aparatu fotograficznego, który posiada. Bardzo często użytkownicy aparatów korzystają z trybów automatycznych i aparat praktycznie sam robi zdjęcie – mówi instruktor fotografii Artur Kalinowski. - Chodzi mi również o pokazanie świadomości fotograficznej, o pokazanie, że aparat ma nie tylko tryb automatyczny, ale można korzystać z niego kreatynie, w formie zabawy, aby pokazać własną twórczość.

Zgłaszać można się do 11 lutego w sekretariacie CSE „Światowid”. Kurs rusza od 15 lutego.

Zajęcia odbywają się w systemie weekendowym. Cena 3-miesięcznego kursu to 480 zł za 48 godzin zajęć (możliwość rozłożenia płatności na raty – 160 zł/ m-c). Kurs będzie się odbywał 2 razy w tygodniu po 2 godz.

Plan kursu:

Historia fotografii wybrane zagadnienia między innymi/ modern piktorializm / fotografia a malarstwo.

Fotografa analogowa i cyfrowa: wstęp - aparaty fotograficzne /formaty błon fotograficznych /obsługa aparatu / techniki fotograficzne / rodzaje fotografii  / camera obscura / pinhola.

Analiza obrazu fotograficznego / estetyka fotografii.

Środki kształtowania obrazu fotograficznego – obiektyw, czas naświetlania, czułość ISO, przysłona, tryby ekspozycji, histogram, balans bieli, tryb manualny, głębia ostrości i ich kreatywne wykorzystanie. + ćwiczenia.

Twórcze podejście do fotografii – szukanie inspiracji i ciekawych pomysłów na zdjęcia, a następnie opracowywanie sposobu ich realizacji + ćwiczenia.

Kompozycja – jak sprawić, żeby wszystko było na swoim miejscu i każdy odczytał to, co chcesz przekazać. Narzucanie odbioru fotografii poprzez zabiegi kompozycyjne, mocne punkty, centralny kadr, ważenie zdjęcia, dynamika i statyka, wieloplanowość + ćwiczenia.

Światło – istota fotografii, lampa błyskowa – jak ją wykorzystać w plenerze i pomieszczeniu tak, aby unikać kiczowatych zdjęć, Wprowadzenie do studia, kreatywne wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł światła. + ćwiczenia.

Fotografa nocna - sposoby na ciekawe zdjęcia portretowe, krajobrazowe i architektury.

Portret – jak fotografować, żeby osoba na zdjęciu wyszła atrakcyjnie.

Portret klasyczny, psychologiczny i nieoczywisty + ćwiczenia.

Fotografa uliczna. Kreatywne wykorzystanie lampy błyskowej. Światło naturalne – jak sobie z nim radzić? Zadanie: uchwyć życie na ulicy + ćwiczenia w plenerze.

Fotoreportaż. Rola światła. Kolejność wydarzeń.

Fotografa mody. Kontynuacja zagadnień kompozycyjnych. Portret klasyczny.

Fotografa reklamowa. Fotografa przedmiotu w ujęciu reklamowym – analiza zdjęć reklamowych, tworzenie własnych haseł reklamowych połączonych z obrazem fotograficznym.

Obróbka cyfrowa - retusz obrazu i przygotowanie pliku do druku + ćwiczenia.

Analiza prac.

Jak usystematyzować zdjęcia?

Pojedyncze zdjęcia, dyptyki, tryptyki, serie.

Analiza projektów uczestników kursu. Jak skonstruować portfolio?

Zdjęcie czarno-białe od pomysłu po finalną odbitkę + ćwiczenia. 

 

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna