Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Zagraliśmy z dala od klawiatury, a bliżej literatury.

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Instynkt i emocje - happening Kręgi kultury

2012-11-27,

Kategoria : Szkolenia, warsztaty

Malowali jak ludzie pierwotni, tworzyli żywe obrazy impresjonistów, robili lampy, wyobrażali sobie miasto przyszłości, układali fryzury a’la Maria Antonina teraz przyszedł czas na... instynkt i emocje czyli action painting.

We wtorek, 27 listopada „Światowid” będzie podsumowywał projekt „Kręgi kultury”. W zorganizowanym z tej okazji happeningu wezmą udział wszyscy uczestnicy projektu i wszyscy... którzy chcą przyjść i podzielić się swoimi artystycznymi emocjami lub zobaczyć, jak robią to inni.

Happening artystyczny będzie oparty o technikę action painting.

-  Wybierając to działanie, chcemy stworzyć młodzieży możliwość tworzenia w sposób  instynktowny i emocjonalny – mówią organizatorzy. – Dajemy możliwość malowania energicznymi ruchami pędzla, z wykorzystaniem przypadkowych efektów uzyskanych przez kapanie i rozlewanie farby na podłożu. To proces spontanicznego przelania na płótno uczuć i emocji, malarstwo nieskrępowanego i spontanicznego  gestu.

Action painting wyrasta z założenia, że obraz nie jest ukończonym dziełem,  a każdy jego fragment jest  jednakowo ważny. Jego istotą jest swobodnie i żywiołowo traktowane tworzywo i materia malarska, która działa  fakturą i kolorem.

Do akcji happeningowej „Światowid” zaprasza uczniów  szkół licealnych i gimnazjalnych, będzie na przykład możliwość stworzenia jednego obrazu wielu autorów. Oprócz action painting będzie również można artystycznie działać za pomocą innych materiałów, np. papieru , batiku,  malowania na rozpostartych płótnach.

- To działania twórcze i  niecodzienne,  które odbiegają od ramowego programu zajęć szkolnych w przedmiotach sztuka i wiedza o kulturze – dodają organizatorzy. – Warsztaty mają  pomóc uczestnikom w zrozumieniu, oswojeniu i zaangażowaniu się w szeroko rozumianą sztukę nowoczesną. Efekty happeningu w postaci wielkoformatowych prac prezentowane będą w przestrzeni CSE „Światowid”.

A będą również działania niezwiązane ze sztukami plastycznymi. Tego dnia zaprezentuje się grupa PSYCHOAKTYWNI, która od września działa w „Światowidzie”. Grupa włączyła się projekt „Kręgi kultury” i zrobi... własny happening.

Happening na zakończenie projektu „Kręgi kultury” – wtorek, 27 listopada w godz.  11.00 -14.00 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+. Edukacja artystyczna.

Fot. Ewelina Szadkowska

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna