Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Zagraliśmy z dala od klawiatury, a bliżej literatury.

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Ruchome obrazy i ceramiczne herby

2012-10-26,

Kategoria : Szkolenia, warsztaty

Przez cały tydzień w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbywały się zajęcia w ramach projektu „Kręgi kultury”. Uczniowie z czterech szkół elbląskich i jednej orneckiej uczestniczyli w wykładach z historii sztuki i wiedzy o kulturze oraz w warsztatach plastycznych.

We wtorek, 23 października zajęcia w pracowni ceramicznej mieli uczniowie Gimnazjum nr 2 w Ornecie. Podczas nich  tworzyli herby i pieczęcie  Warmii i Mazur  w ceramice.  

Młodzież otrzymała plastry odpowiednio uformowanej, w  koło  lub elipsę, gliny i kierując się  przeszłością,  odtwarzała  tradycje historyczne. Zadaniem uczniów było przygotowanie nowoczesnego opracowania  płaskorzeźby  herbu lub pieczęci, a inspiracją stały się dawne wzorce graficzne  godła herbowego, które pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza.  

- To były czasy, kiedy  założenie miasta łączyło się z opracowaniem  herbu,  który określał  przynależność mieszkańców, rycerzy – mówi Ewa Bednarska – Siwilewicz, instruktor plastyki w CSE „Światowid” – i właśnie to uwspółcześnione nieco zadanie, stworzenia nowych symboli przynależności przypadło w udziale młodzieży z Ornety.

Prace zostały  wykonane techniką reliefu wypukłego i płaskorzeźby. Podczas kolejnych spotkań, gimnazjaliści wykonają miniaturę  zabytkowego miasta ceramicznego,  która zostanie zaprezentowana  na wystawie. Uczestnicy  poznają  techniki zdobienia ceramiki: szkliwienie i przecieranie angobą, będą również toczyć prace na kole garncarskim.

- Udział w takich warsztatach otwiera młodzież na działania artystyczne, a jest to szczególnie ważne w niewielkich miejscowościach, gdzie nie zawsze jest szansa na udział w zajęciach prowadzonych przez profesjonalnych instruktorów w danej dziedzinie i w dobrze wyposażonych pracowniach  – dodaje Ewa Bednarska – Siwilewicz.

Z kolei dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. M. Kopernika został przygotowany taki sam blok tematyczny „Nie sądź mnie po okładce” czyli wykład oraz warsztaty artystyczne obejmujące takie kierunki, jak realizm, symbolizm, impresjonizm, postimpresjonizm.

- To jedne z nielicznych zajęć na których zaplanowałam, że obie szkoły będą robiły to samo, dzięki temu mogłam porównać sposób ich pracy i efekty – to było również dla mnie ciekawe doświadczenie – mówi Helena Wojciechowska, instruktor plastyki w CSE „Światowid”.

Uczniowie tworzyli serię tzw. ruchomych obrazów – dostali miniatury znanych obrazów i budowali własne. Obrazy powstawały według ich koncepcji, zakładających oddanie ducha  danego kierunku w sztuce z równoczesnym nawiązaniem do współczesności.   

Galerię z twórczych zajęć można oglądać pod linkami - http://swiatowid.elblag.pl/pl/galerie/kr-gi-kultury-vol.2/

http://swiatowid.elblag.pl/pl/galerie/kr-gi-kultury-vol-3/

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+. Edukacja artystyczna.


Autor: Edyta Jasiukiewicz

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna