Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty "Arteintegracja" w Rogajnach

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Za nami 14. BALTIC CUP

2013-10-21,

Kategoria : Taniec

Czternasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca za nami. Już dziś trwają przygotowania do 15. jubileuszowego BALTIC CUP, ale 2014 rok w Elblągu będzie prawdziwym rokiem tańca bo prócz Baltic Cup odbędą się również Mistrzostwa Polski indywidualnych par standardowych oraz Mistrzostwa Polski Formacji Tanecznych.

Na turniej przyjechał około 800 tancerzy oprócz klubów z całej Polski były również pary z Litwy, Rosji, Estonii, Łotwy, Rumunii,  Niemiec, Ukrainy, Czech, Francji, Anglii czy Włoch. Znakomita była komisja sędziowska, w której znalazło się 23 jurorów z Polski, ale też z Malty, Hiszpanii, Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Rumunii, Ukrainy, Włoch, Szwecji, Anglii i Białorusi.

- Taka ilość sędziów z  różnych państw świadczy o poziomie tanecznych zmagań, tancerze mogą uzyskać więcej punktów za występ, w związku z czym chętniej do Elbląga przyjeżdżają – tłumaczy Antoni Czyżyk, organizator Festiwalu, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. – Staraliśmy się zaprosić jak najwięcej sędziów, których jeszcze u nas nie było żeby świeżym okiem spojrzeli na tańczących. Jako ciekawostkę dodam, że po raz pierwszy na turnieju stroje sędziów były zuniformizowane według przepisów Światowej Federacji Tańca Sportowego.

Na sobotniej i niedzielnej gali w rundach finałowych tancerzom grała orkiestra Filharmonii z Grodna. Muzyczne klasyki i hity były interpretowane na nowo w rytmie jive, tanga czy walca. Orkiestrą dyrygował Borys Myagkov, a towarzyszyli jej soliści, którzy do znakomitej sekcji instrumentalnej dodawali równie wyśmienity wokal. Dzięki orkiestrze Baltic Cup to jedyny taki turniej w Polsce, który gwarantuje nie tylko radość dla oka, ale również dla ucha widzów. 

Na turnieju najlepsze rezultaty osiągnęła elbląska para seniorska w kategorii powyżej 44 lat zarówno w tańcach standardowych, jak i latynoamerykańskich 1 miejsce zajęła para  Anna i Jarosław Kraińscy.

- Już od jakiegoś czasu widzimy, że nasze pary seniorskie znakomicie sobie radzą, co i rusz na turniejach w całej Polsce zdobywają medale – to wspaniałe, że mają pasję, nie boją się wyzwań, znakomicie czują się na parkiecie i cieszą się tym, co robią – mówi Antoni Czyżyk. – Są doskonałym przykładem dla innych, którzy również chcieliby realizować swoje taneczne pasje, a myślą że są już zbyt dojrzali, że prezentują się gorzej iż młode tancerki i tancerze.

Podczas sobotniej gali Puchar dla najlepszej elbląskiej pary, startującej w najwyższej kategorii rozgrywanej na turnieju – WDSF World Open Standard ufundowany przez dowódcę 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej Generała Dywizji doktora Leszka Surawskiego, wręczył zastępca Dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, Generał Brygady Stanisław Olszański. Puchar otrzymali Bartłomiej Szkutnik i Agata Brychcy.

I w sobotę, i w niedzielę nie zabrakło pokazów specjalnych. Pierwszego dnia na wieczornej gali zatańczyła para znana z telewizyjnych programów tanecznych oraz ze spektaklu „I move you” - Paulina Biernat i Stefano Terrazzino. Zatańczyli dwukrotnie prezentując pełne emocji, pasji i namiętności show. Podczas niedzielnej gali wystąpiła Formacja Standardowa JANTAR Elbląg. To młodsza formacja, która dla naszego miasta zdobywa mistrzowskie tytuły – aktualnie są Mistrzami Polski Formacji Standardowych. Układ "The Beatles - The Stars Reborn” zyskał ogromny aplauz publiczności, która żywiołowa reagowała na wszystkie bardziej widowiskowe figury. Jak zapewnił podczas gali Antoni Czyżyk Formacja będzie miała okazję wystąpić na pokazie również za granicą – w kwietniu wybiera się do Paryża.

Międzynarodowy Festiwal Tańca BALTIC CUP odwiedzili goście z Chin - ekipa filmowców z Pekinu – z Beijing Chibifengqing Culture Media Co. Dziennikarze byli obecni przez całe trzy dni turnieju, nagrywając tancerzy i organizatorów.

- Byli ciekawi wszelkich szczegółów dotyczących organizacji turnieju, ale interesował ich również ruch taneczny w Polsce, to jak od najmłodszych lat trenuje się tancerzy, co oprócz typowo sportowych wartości przekazuje taniec  - opowiada Antoni Czyżyk. – Wobec tego w jakim tempie rozwija się taniec towarzyski właśnie w krajach azjatyckich to zainteresowanie wcale nie dziwi.

Wyniki tanecznych zmagań można było na bieżąco śledzić na stronie turnieju a to dzięki wprowadzonym w zeszłym roku ułatwieniom – sędziowie zamiast kartek otrzymali tablety – wyniki od razu przesyłane są do sędziów skrutinerów, którzy publikują je w Internecie.

Cały turniej fani tańca mogli oglądać w Internecie na stronie Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur eŚwiatowid oraz na stronie Światowej Federacji Tańca Sportowego.

- Zainteresowanie było tak duże, że transmisje wieczornej gali przeciążyły nasze serwery dlatego niektórzy mogli mieć problemy z odbiorem transmisji – tłumaczy Bartłomiej Klejster, kierownik Działu Informatycznego w CSE „Światowid”. – Już dziś myślimy o transmisji na  żywo podczas Mistrzostw Polski w lutym i o tym żeby takie problemy się nie pojawiły.

Tylko na stronie eŚwiatowid transmisje obejrzało ponad 16 tys. osób.

Portal Warmii i Mazur eŚwiatowid oraz Portal społecznościowy eKulturalni odpowiadały również za akcję specjalnych spotkań z młodzieżą – na hali Centrum Sportowo – Biznesowego o pracy dziennikarza sportowego opowiadał uczniom elbląskich szkół Andrzej Minkiewicz, obchodzący w tym roku 50 – lecie pracy dziennikarskiej. Po dyskusji i obejrzeniu najstarszych wycinków z elbląskich gazet, młodzież wyruszyła na zwiedzanie biura prasowego żeby na żywo zobaczyć, jak wygląda praca dziennikarza i komentatora podczas zawodów sportowych i tanecznych. 

Wyniki niedzielnego turnieju:

Kategoria: 16-18 Open Latin

 1. Sergejus Skripcenko - Marija Kozhuhar Dileksa Lithuania
 2. Bartkiewicz Michał - Kuląg Marta Step dance Koluszki Polska
 3. Alisauskas Lukas - Kamarauskaite Ugne Toro Lithuania

Kategoria: 12-13 Open Standard

 1. Glenn Boyce - Kayleigh Andrews Nice n Easy United Kingdom
 2. Kaldaru Kaspar - Barjabin Silvia Susanne DC Leevi Estonia
 3. Lozys Mamertas - Jazilionyte Skaiste svajone Zuverda Lithuania 

Kategoria: 8-11 Open Latin

 1. Osetrov Kirill - Knyazeva Alisa Latinsky Kvartal Russia
 2. Alwasiak Karol - Sak Ilona UKS-SMS Łódź Polska
 3. Holm Leho - Lutter Marleen DC Leevi Estonia 

Kategoria: Senior pow. 34 Open Standard

 1. Budyś Mariusz - Budyś Monika PROGRESS Kwidzyn Polska
 2. Stukas Nerijus - Montvilaite Laura Tornado Lithuania
 3. Wała Adam - Rogalska Magdalena PERFECT Gdańsk Polska

       6.  Dziurawiec Mariusz - Dziurawiec Agnieszka JANTAR Elbląg Polska

Kategoria: Senior pow. 34 Open Latin

 1. Wała Adam - Rogalska Magdalena PERFECT Gdańsk Polska
 2. Budyś Mariusz - Budyś Monika PROGRESS Kwidzyn Polska
 3. Choromański Grzegorz - Winiarska-Choromańska Agnieszka SMIRNOW Warszawa Polska

        5.  Dziurawiec Mariusz - Dziurawiec Agnieszka JANTAR Elbląg Polska

Kategoria: Senior pow. 44 Open Standard

 1. Kraiński Jarosław - Kraińska Anna JANTAR Elbląg Polska
 2. Ważny Marek - Ważny Ewa PERFECT Gdańsk Polska
 3. Dojlidko Wiesław - Młyńska Marlena Akademia Tańca Warszawa Polska 

Kategoria: Senior pow. 44 Open Latin 

 1. Kraiński Jarosław - Kraińska Anna JANTAR Elbląg Polska
 2. Ważny Marek - Ważny Ewa PERFECT Gdańsk Polska
 3. Cichy Mieczysław - Cichy Ewa PERFECT Gdańsk Polska
 4. Jankowski Wiesław - Jankowska Maria JANTAR Elbląg Polska

Kategoria: Poniżej 21 Open Standard

 1. Abel Madis - Galkina Aleksandra DC Leevi Estonia
 2. Seppik Sander - Kink Kaari DC Leevi Estonia
 3. Rasimjonoks Kirils - Tkach Yaroslava Mario Łotwa

       6.   Czyżyk Mateusz - Pilipczuk Marta JANTAR Elbląg Polska

Kategoria: pow. 15 WDSF International Open Latin

 1. Tsaturyan Armen * - Gudyno Svetlana
 2. Pasechnik Pavel * - Arndt Marta
 3. Bunin Dmitry - Mamykina Polina

Kategoria: 14-15 Open Standard

 1. Laaneots Werner robert - Lohmus Laura-liisa Estonia
 2. Podgajny Dawid - Popek Oliwia PM Lublin
 3. Zieleziński Jakub - Kurek Wiktoria  ESCUDO Kalisz

 

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli Jacek Protas - Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego oraz Jerzy Wilk - Prezydent Elbląga. 

Sponsorem głównym Festiwalu jest Grupa LOTOS.

Patroni medialni Festiwalu: TVP Olsztyn, Gazeta Olsztyńska, Orientacja.pl, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, Telewizja Elbląska, Radio Eska Elbląg.


Autor: Edyta Bugowska

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna