Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty: W 5 dni dookoła świata

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

„Cisza przed burzą. Ostatnie lato II RP” w CSE „Światowid”"

2013-07-30,

Kategoria : Wystawy

Przekaz historyczny nie musi oznaczać jedynie suchych faktów i dat. Wystawa „Cisza przed burzą. Ostatnie lato II RP” pozwala w atrakcyjnej formie odkryć życie i codzienność Polaków mieszkających w II RP. Ekspozycję można oglądać w holu CSE „Światowid” od 30 lipca do 26 sierpnia. Wstęp wolny. 

„Cisza przed burzą. Ostatnie lato II RP” to kolejna już ekspozycja zorganizowana we współpracy CSE „Światowid” z Instytutem Pamięci Narodowej – Oddział w Gdańsku. Na trzon wystawy, prezentującej ostatnie miesiące przed wybuchem II Wojny Światowej, składają się m. in.: fotokopie artykułów i zdjęć prasowych, okładek czasopism oraz fragmenty opinii formułowanych przez ówczesnych publicystów. Nie zabraknie również druków reklamowych czy ówczesnych plakatów propagandowych. Dzięki takiemu doborowi zróżnicowanych materiałów faktograficznych można zyskać pełniejszy obraz tego, jakie oblicze miała codzienność zwykłego człowieka mieszkającego w II RP.

Ekspozycja stanowi także punkt wyjścia do snucia rozważań jaka byłaby dzisiejsza Polska gdyby nie bolesne doświadczenia II Wojny Światowej. Jakie gałęzie przemysłu i gospodarki rozwijały się wówczas najprężniej? Jakie sukcesy i osiągnięcia dawały Polakom powody do dumy?

„Cisza przed burzą” to także przyczynek do refleksji o tym, jaki charakter miało ówczesne życie obyczajowe. Jacy byli mieszkańcy II RP? Ze zgromadzonych materiałów wyłania się obraz żywych ludzi, wraz z informacjami gdzie wypoczywali, jakie czytali czasopisma, jakimi kwestiami byli na co dzień zaabsorbowani…. Autorom wystawy zależało na tym, aby przenieść nacisk z życia politycznego na kwestie społeczne i pozwolić odbiorcom poznać bliżej nie tylko suche fakty, ale wczuć się w sytuację zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w przededniu wojny.

 

Wystawę „Cisza przed burzą” można oglądać w holu CSE „ Światowid” od 30 lipca do 26 sierpnia. Wstęp wolny.

 


Autor: Paulina Łuczak

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna