Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty „Pojęciokształty” w Łęczu

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Poplenerowa wystawa

2017-10-24,

Kategoria : Wystawy

Już 24 października będzie okazja, aby zobaczyć ceramikę, malarstwo i batik inspirowane dawnymi wzorami kafli i majoliki kadyńskiej. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Stowarzyszenie „Jantar” zapraszają na wernisaż poplenerowej wystawy, która stanowi podsumowanie jedenastego pleneru plastycznego „Kadyny – wioska sztuki”.

Nawiązywanie do tradycji i poszukiwania śladów kultury było nieodłączną częścią tegorocznego pleneru, czego dowodem są eksponowane na wystawie kafle i naczynia użytkowe nawiązujące do wzorów ludowych oraz symboli przyrody. Wśród licznych prac ceramicznych będzie można również zobaczyć ceramikę raku, wypalaną w niekontrolowanej temperaturze w „żywym” ogniu. Malarstwo prezentowane na wystawie cechuje duża różnorodność i swoboda twórcza, od prac bardzo realistycznych, przedstawiających architekturę, przez ekspresyjnie namalowane pejzaże, aż po całkowitą abstrakcję. Niewątpliwym spoiwem tej różnorodności była inspiracja klimatem Kadyn.  

Uczestnikami pleneru, a zarazem autorami prac prezentowanych na wystawie są uczniowie liceów plastycznych z Olsztyna i Gronowa Górnego, nauczyciele plastyki i instruktorzy pracowni ceramicznych z Elbląga i Bartoszyc.

Inspiracji i motywów przewodnich do pracy twórczej, uczestnicy poszukiwali w kadyńskich zakątkach: na plaży, w pobliżu zabytkowej cegielni, a także na licznych punktach widokowych, z których roztacza się widok na teren Wysoczyzny Elbląskiej.

Warsztaty ceramiczne i malarskie poprowadzili wspólnie Michał Sęczawa i profesor Wojciech Sęczawa, wykładowca rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Plener współprowadzili również instruktorzy plastyki z CSE "Światowid".

Wernisaż odbędzie się we wtorek, 24 października, o godz. 18.00, na holu II piętra CSE „Światowid”. Wystawa dostępna do 8 listopada 2017 r.

Plener „Kadyny – wioska sztuki” został zrealizowany w ramach projektu „W zasięgu tradycji - dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur”. Działaniami przeprowadzonymi w ramach projektu były również: warsztaty tworzenia pieczęci ceramicznych „Ceramiczne obrazy” w Świętym Gaju i w świetlicy w Rychlikach, warsztaty rzeźby ludowej „W kręgu świątków” w Przezmarku, warsztaty wykonywania batiku „Batikowe sztandary” w Aniołowie, warsztaty tworzenia ikon „Napisane obrazy” w Tolkmicku, warsztaty tworzenia replik okrętów w Suchaczu.

Organizatorzy: Stowarzyszenie "Jantar" oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu


Autor: Paula Załuska

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna