Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w czerwcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Nowe wystawy w CSE "Światowid"

2019-11-21,

Kategoria : Wystawy

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza na dwie wystawy prezentujące prace artystów z krajów nadbałtyckich. Wernisaż otwierający obie wystawy odbędzie się w czwartek 21 listopada o godz. 17:15 w Galerii Nobilis. Wydarzenie to towarzyszy 13. edycji Międzynarodowych Spotkań Artystycznych, które potrwają do soboty 23 listopada.

Pierwsza wystawa, pt. „Grenlandia”, prezentuje fotografie autorstwa Carstena Egevanga. Grenlandia to dla większości Polaków kraj daleki i egzotyczny. Fotografie duńskiego biologa Carstena Egevanga prezentujące naturę Grenlandii oraz życie jej mieszkańców, oddają charakter i urodę tej największej wyspy świata. Fotografie przedstawiają codzienne życie Inwitów z surową naturą w tle. Obrazy z wypraw psimi zaprzęgami, przepraw kajakami czy połowy ryb dają szczególne świadectwo tradycji, która dziś spotyka się z nowoczesnością.

Carsten Egevang otrzymał nagrodę BBC dla najlepszego fotografa roku dzikiej przyrody i jest właścicielem największej grenlandzkiej agencji fotograficznej. Ponadto jest naukowcem, biologiem oraz doktorem biologii arktycznej na Uniwersytecie w Kopenhadze.    

Wystawa jest realizowana we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury w Warszawie. Będzie eksponowana na holach pierwszego i drugiego piętra CSE „Światowid” w Elblągu do 10 grudnia tego roku.

Natomiast w Galerii Nobilis będzie można przenieść się w świat legend i baśni, a to za sprawą prac estońskich ilustratorów. Estonia jest krajem morskim, mającym długą linię brzegową i tylko kilka niewielkich wzgórz. Dlatego nie dziwi, że większość prac dotyczy właśnie morza, kryjącego się w nim życia i związanych z nim legend.

Kuratorką i pomysłodawcą wystawy jest Viive Noor, artystka z Estońskiego Centrum Literatury Dziecięcej. - Wystawa nosi tytuł „Od morza do gór”, ponieważ dotyczy wszystkiego, co jest między górami a morzem. A jest tam mnóstwo - mówi przewrotnie Viive Noor.

Ekspozycja obejmuje 23 prace dziesięciu najbardziej znanych estońskich ilustratorów: Katrin Ehrlich, Kadi Kurem, Anne Linnamägi, Regina Lukk – Toompere, Jüri Mildeberg, Viive Noor, Tiina Mariam Reinsalu, Catherine Zakip, Urmas Viik, Marja-Liisa Plats.

Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Ambasadą Estonii w Polsce. Prace estońskich artystów będą prezentowane w Galerii Nobilis CSE „Światowid” w Elblągu do 31 grudnia tego roku.

Wernisaż obu wystaw odbędzie się w czwartek 21 listopada o godz. 17:15 w Galerii Nobilis i będzie on towarzyszyć 13. edycji Międzynarodowych Spotkań Artystycznych, które odbędą się w dniach od 21 do 23 listopada w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Organizatorami wydarzenia są  CSE „Światowid” w Elblągu oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art”.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i zrealizowano z udziałem środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Miasta Elbląg.

Serdecznie zapraszamy.

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna