Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty witrochromii w Tolkmicku

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Prace światłoczułe

2012-11-30,

Kategoria : Wystawy

Czy na zajęciach z wiedzy o kulturze lub plastyki można własnoręcznie zrobić lampę? Od dziś w holu kina „Światowid” można oglądać wystawę  „Światłoczułe”, na której znalazły się lampy wykonane przez uczniów podczas dodatkowych zajęć artystycznych w ramach projektu „Kręgi kultury”, realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

To instalacje świetlne ze szkła stapianego, mozaiki szklanej, ceramiki, kamienia onyksu i konstrukcji drucianych, połączonych nicią  oraz z batiku.  Prace uczniów elbląskiego Zespołu Szkół Technicznych, wykonane zostały podczas zajęć w ramach projektu „Kręgi Kultury”.

- Zajęcia w szkole rzadko dają możliwość pracy warsztatowej, przejścia z teorii do praktyki, wykonania czegoś, co wydaje się skomplikowane od początku do końca samemu, według własnego projektu – mówi Teresa Miłoszewska, koordynator projektu. – U nas mieli taką możliwość. Podczas zajęć pomagali im instruktorzy „Światowida” i zaproszeni goście, a efektem pracy, dzięki wystawie, mogą pochwalić się bliskim i znajomym.

Podczas  warsztatów swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się: Krzysztof Hoffman, Dobrochna Olszewska, Marek Wawryn i Ewa Bednarska - Siwilewicz.  Na zajęciach młodzież nauczyła się projektowania form świetlnych w różnych  materiałach, poznała zasady kompozycji i dobierania zestawień kolorystycznych. Uzyskała również odpowiedni zakres wiedzy teoretycznej na temat funkcji światła, zastosowania go w różnych pomieszczeniach oraz najsławniejszych projektantów lamp.

- Mam nadzieję, że uczniowie w przyszłości wykorzystają tę wiedzę w swojej pracy, a umiejętność  tworzenia  w różnych  materiałach, będzie  inspiracją do podjęcia dalszej edukacji artystycznej – mówi Ewa Bednarska – Siwilewicz. – To była dla nich okazja do sprawdzenia, co człowiek z wyobraźnią, z pasją może robić w życiu.

Prace będzie można oglądać do połowy grudnia.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+. Edukacja artystyczna.


Autor: Edyta Jasiukiewicz

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna