Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty „Pojęciokształty” w Łęczu

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Tu i tam - w Galerii Nobilis

2017-03-03,

Kategoria : Wystawy

„Tu i tam” to tytuł wystawy, którą w marcu będzie można oglądać w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Już w piątek 3 marca 2017 r. odbędzie się wernisaż prac dwóch artystów, którzy zdecydowali się na wspólną wystawę - zaprezentowane zostaną prace malarskie Ewy Boguckiej Pudlis oraz prace rysunkowe Roberta Hübnera.

Ewa Bogucka Pudlis urodziła się w Pułtusku w 1960 r. Ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni Orłowie, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni Kazimierza Śramkiewicza w marcu 1986r. Od 1976 jest związana z Elblągiem, to w tym roku rodzina przeprowadziła się z Mazur na Żuławy. Po studiach współpracowała z Galerią El i Zakładami Przemysłu Odzieżowego TRUSO. Przez wiele lat mieszkała w Gdańsku. Od 2015 przebywa i tworzy w Elblągu.

Po studiach uprawia głównie malarstwo olejne i ilustrację, które prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Współpracując z wydawnictwami gdańskimi i warszawskimi stworzyła ilustracje do różnych gatunków literackich, od bajek, lektur szkolnych i literatury młodzieżowej, po romans i klasykę. Jest autorką  ilustracji do wielu bardzo popularnych tytułów takich jak: Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Złota Rybka, W Pustyni i w Puszczy, Biały Kieł, Lassie Wróć, Trzej Muszkieterowie, Faraon, Łagodna, O psie, który jeździł koleją.

Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i na świecie, m.in. w Czechach, Niemczech, Szwecji, Holandii, Austrii, Turcji, Ghanie i na Białorusi. Od 2008 roku uczestniczy w międzynarodowych plenerach malarskich w kraju i zagranicą. Prowadzi warsztaty plastyczne z dziećmi.

Znawcy tak mówią o jej twórczości: „Jej malarstwo jest zderzeniem zwyczajnych sytuacji z pierwiastkiem niesamowitości, który nadaje im nowy kontekst. Posługuje się w tym celu paradoksem ubranym w materię malarską, charakterystyczną tylko dla autorki. Rozproszona plama barwna miesza się tu z wrażliwością i dbałością o detal. Malarstwo Ewy Boguckiej Pudlis jest opowiadaniem niejednoznacznych historii - intrygującą podróżą, do której chcemy powracać.”

Wybrane wystawy indywidualne: KMPiK, Gdańsk ul. Długa (1985,1992), Galeria El, Elbląg (1987), „Moja Pohadka”(Moja Bajka) wystawa ilustracji, Karwina, Czechy (2010), „Czerwony  Kapturek” wystawa ilustracji, Muzeum Kuźnictwa i Hutnictwa, Ustroń (2011), SPATIUM  NOVUM, wystawa ilustracji, Elbląg (2012), MCK Konin  ,wystawa malarstwa i ilustracji (2012), „SPOTKANIA” wystawa malarstwa, Galeria ZUM, Elbląg (2013), „Galeria pod belką” wystawa malarstwa, Nidzica (2013), „Die Geheimnisse” (Tajemnice) wystawa malarstwa, im Bezirksmuseum Herzogsburg, Braunau am Inn, Austria (2016).
Wybrane wystawy zbiorowe: Salon Elbląski, Galeria El (1991,1993,2013), Galeria’ 85, Gdańsk (1987,1988,1991), Arsenał’88 ,Warszawa (1988), Nadmorskie Spotkania  Młodych  Sopot’ 88, BWA Sopot (1988), Galeria VEGA, Warszawa (1992), VII Międzynarodowe Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej, Muzeum, Gdynia (2013), Festiwal Dużego Formatu, Warszawa (2013).

       Drugi artysta, kltóry zaprezentuje swoje prace - Robert Hübner - urodził się w 1958 r. w Bieczu, obecnie mieszka i pracuje w Libuszy oraz w Regetowie Górnym (Beskid Niski, woj. małopolskie). Ukończył PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Zdobył dyplom na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 1985 roku.
Uprawia malarstwo, rysunek i rzeźbę, zajmuje się tworzeniem biżuterii, małych form rzeźbiarskich, projektowaniem i wykonawstwem wnętrz oraz mebli.
Wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju (Kraków - dwukrotnie, Wrocław - dwie wystawy poplenerowe oraz wystawa na IV Międzynarodowym Konkursie Rysunku, Gdańsk - dwukrotnie, w tym udział w wystawie ex librisów, Nowy Sącz - udział w corocznych Salonach ZPAP Kraków, oddział Nowy Sącz (główna nagroda im. B. Barbackiego oraz kilkukrotne wyróżnienie), Zakopane - trzykrotnie, w tym  indywidualna wystawa malarstwa ściennego o powierzchni 150m2, Gorlice - wielokrotnie, Ciechanów, Ostrołęka, Legnica - m. inn. udział w wystawie rysunku satyrycznego) i za granicą (Niemcy, Francja, Słowacja, Węgry, Włochy). Brał też udział w plenerach malarskich: Wola Michowa, Pstrągowa, Żory, Pasłęk, zamek Książ, międzynarodowe plenery w Starym Sączu, Bardejowie, Preszowie, Łęczycy.

- Nie zamykam oczu żeby coś sobie wyświetlić. Mam projekcje na przeźroczystej kurtynie - folii, za którą widzę świat realny. Między górami a mną pojawiają się ptaki, ale to są formy,
które nie są ptakami z tego świata. Ja wiem, że to ptaki... – pisze Robert Hübner o swojej twórczości.

CSE „Światowid” zaprasza na wernisaż pt „Tu i tam” w piątek 3 marca 2017 r. o godzinie 18.00 w Galerii Nobilis w CSE „Światowid”. Ekspozycja będzie dostępna do 26.04.2016 r. Wstęp wolny.

 


Autor: Paula Załuska

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna