Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty: W 5 dni dookoła świata

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Urna to jest taki pniak. Wrzucisz nie, wychodzi tak.

2013-06-14,

Kategoria : Wystawy

Już od najbliższego piątku,14 czerwca, w holu głównym Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” będzie można oglądać, przygotowaną wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej, wystawę "Urna to jest taki pniak. Wrzucisz »nie«, wychodzi »tak«. Referendum 30 czerwca 1946 r. w województwie gdańskim".

Wystawa została przygotowana 65 lat po referendum z 30 czerwca 1946 r., które stało się mitem założycielskim komunizmu w Polsce. Ekspozycja odsłania kulisy i mechanizm fałszerstw wyborczych komunistów oraz wpływ propagandy na postawy wyborców. Przybliża również nastroje społeczeństwa oraz atmosferę życia w Polsce pierwszych lat powojennych na przykładzie ówczesnego województwa gdańskiego. Na wystawie zobaczyć można m.in. plakaty i hasła propagandowe z okresu tzw. kampanii przedreferendalnej, a także dowody fałszerstw dokonanych przez komunistów.

Dwie grupy elbląskich uczniów będą uczestniczyć w warsztatach przygotowanych i przeprowadzanych przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku

- Uczniowie będą uczestniczyć w "referendum", w którym odpowiedzą na 3 pytania, podobnie jak to miało miejsce w czerwcu 1946 roku. Następnie obejrzą i wysłuchają prezentacji, w której wykorzystane zostały nagrania z archiwum Polskiego Radia oraz Kroniki Filmowej – mówi Krzysztof Drażba z Biura Edukacji Publicznej Oddziału IPN w Gdańsku. – Dzięki temu poznają genezę i przygotowania do referendum oraz najważniejsze wydarzenia kampanii propagandowej. 

Wszystko to ma przybliżyć uczniom atmosferę tamtego okresu, a zdobyte informacje będą wykorzystywane podczas wypełniania ćwiczeń, będących kompendium wiedzy na ten referendum, a jednocześnie notatką z zajęć. 

Wystawę "Urna to jest taki pniak. Wrzucisz »nie«, wychodzi »tak«. Referendum 30 czerwca 1946 r. w województwie gdańskim" będzie można oglądać w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” do końca czerwca. Wstęp wolny.


Autor: Edyta Jasiukiewicz

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna