Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Siła Wsparcia i Świat Mało Znany

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Wystawa fotografii Natalii Tejs

2018-09-04,

Kategoria : Wystawy

Już od wtorku, 4 września w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” będzie eksponowana wystawa fotografii pt. „Zapomniane miejsca” autorstwa Natalii Tejs. Prezentowane zdjęcia to cykl prac dokumentujący stan zachowania budowli ważnych kulturowo dla rejonu dawnych Prus Wschodnich.

Zapisane na fotografiach miejsca poprzez uwarunkowania historyczne i wieloletnie zaniedbania popadły w ruinę. Niektóre z nich mają jeszcze szanse odzyskać swój dawny blask, inne za kilka lat znikną z powierzchni ziemi i pamięć o nich zginie na zawsze. Wybór miejsc jest subiektywną decyzją artystki.

- W moich pracach często dotykam tematu wsi, ruin i zapomnienia – mówi Natalia Tejs. - Tworząc pierwszy projekt związany z hasłem „Rozbiórka stodoły” i pisząc o moich odczuciach z nim związanych, napisałam jedno zdanie, które odnosi się do wielu prac powstałych od tamtej pory. Było to „Tutaj jesień trwa cały rok” i te słowa idealnie pasują także do projektu „Zapomniane miejsca”. W miejscach, w których powstawały fotografie, czuć melancholijną jesienną aurę nawet w upalne letnie dni – dodaje artystka.

Projekt „Zapomniane miejsca” został sfinansowany z Artystycznego Stypendium Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wystawa będzie dostępna do 31 października 2018 r. na holu pierwszego piętra CSE „Światowid” w Elblągu.

O autorce:

Natalia Tejs urodziła się w 1987 roku w Olsztynie. Zajmuje się plastyką, animacją kultury oraz wystawami. Skończyła z wyróżnieniem Liceum Plastyczne w Olsztynie na profilu ceramicznym, w 2012 roku obroniła tytuł magistra na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, otrzymując wyróżnienie zarówno za część teoretyczną jak i artystyczną. Podczas studiów brała udział w licznych konkursach fotograficznych i filmowych, takich jak The One Minutes w 2010 r., gdzie otrzymała wyróżnienie za film „Tik-Tak”, Superorbitalny Festiwal Filmowy w 2011 r., zdobywając nagrodę publiczności za film „Ludzkim głosem”, Polska niezwykła w 2012 r., otrzymując II nagrodę za zdjęcie „Strażnik Bramy”. W 2015 roku otrzymała II nagrodę na Biennale Sztuki plastyków Warmii i Mazur za film „Świadectwa”, który został zakwalifikowany między innymi do prestiżowego, międzynarodowego konkursu filmowego w Jeleniej Górze. W roku 2011 i 2016 została stypendystką Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (Stypendium Artystyczne). Podczas studiów i tuż po nich brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i kilku indywidualnych. W 2013 roku rozpoczęła pracę jako specjalista do spraw plastyki w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie, aby po trzech latach pójść swoją drogą. Natalia zajęła się pracą z ludźmi (terapia zajęciowa, animacja społeczno-kulturalna). Od roku 2011 mieszka na warmińskiej wsi w stuletnim siedlisku, które jest dla niej inspiracją do tworzenia nowych prac i z którym wiąże swoją przyszłość artystyczną i zawodową.

 

Zdjęcie autorstwa Natalii Tejs.


Autor: Paula Załuska

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna