Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Targi Seniora Teraz MY!

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Zdjęcia z przełomu wieków

2014-04-28,

Kategoria : Wystawy

Na co dzień nauczyciel rysunku, matematyki i geografii. W wolnych chwilach- zapalony podróżnik. Centrum Spotkań Europejskich Światowid zaprasza na wystawę  "Zdjęcia z przełomu wieków Hermann Ventzke (1847-1936) w drodze z kamerą płytową", którą można oglądać od poniedziałku, 28 kwietnia na I i II piętrze Światowida oraz w Galerii Nobilis.

Hermann Ventzke miał szczęście żyć z mieście Rathenow- słynnym w  tamtych czasach ośrodku przemysłu optycznego, w którym  produkowano między innymi obiektywy do aparatów fotograficznych. Jako laik w dziedzinie fotografii prawdopodobnie otrzymał wsparcie od firmy optycznej z miasta. Prawdopodobnie testował dla niej jej wyroby. Każde wykonane zdjęcie bowiem autor opatrywał dokładnym opisem: użyty aparat fotograficzny, obiektyw, panujące warunki świetlne, pory dnia, a także minuty i sekundy czasu naświetlania.

Gdy w 1886 roku pan profesor po raz pierwszy wyruszył w wędrówkę, zabrał ze sobą kamerę płytową. Aparat stał się jego nieodłącznym towarzyszem. Owocem wspólnych wypraw po brandenburskich terenach było około 2,5 tysiąca zdjęć zachowanych na szklanych płytkach.
Fotografie powstające w ciepłych miesiącach roku wolnych od szkolnej rutyny, przedstawiają głównie krajobrazy oraz zabytki architektoniczne. Ventzke zdaje się cenić przestrzeń i spokój. Nie brakuje jednak w zbiorach fotografii uwieczniających rodzinę, przyjaciół, czy wiejską ludność.

Zwiedzających wystawę prezentowaną w Światowidzie czeka podróż w czasie m.in. po Malborku, Gdańsku, Toruniu oraz Grudziądzu.
O wystawie zdjęć Hermanna Ventzke prezentowanej z Berlinie w roku 2004 tak pisze jej kurator dr Dieter Vorsteher:
"Jest to mała kapsuła z czasem, mała, zawarta w butelce wiadomość [...] z przełomu XIX i XX wieku, utrwalona i przekazana nam dzięki fotograficznej dokumentacji. To jego spuścizna umożliwia nam dziś rzut oka przez fotograficzną dziurkę od klucza na czas, który już dawno przeminął."

Organizator wystawy: Muzeum Prus Zachodnich /Westpreußische Landesmuseum 

Na wystawę zapraszają: Westpreußische Landesmuseum, Kulturreferat Westpreußen BKM, Klaster Biznesu Kultury BizArt, Wydawnictwo "URAN".

Wystawę będzie można oglądać od 28 kwietnia na I i II piętrze CSE oraz w Galerii Nobilis. Ekspozycja potrwa do 10 maja w Galerii Nobilis oraz do 22 maja na I i II piętrze. Wstęp wolny. 

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna