Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty: W 5 dni dookoła świata

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

"Ziemia obiecana?" wystawa fotografii w CSE "Światowid"

2013-08-13,

Kategoria : Wystawy

Niewidoczni, ale jednak obecni – uchodźcy mieszkający w Polsce. Często są blisko nas, choć ich problemy są tak odległe. Zdjęcia ilustrujące ich codzienność można oglądać od wtorku, 13 sierpnia w CSE „Światowid”. Na wystawę fotografii ,,Ziemia Obiecana?”- wstęp wolny.

Składające się na wystawę Polskiej Akcji Humanitarnej „Ziemia Obiecana?” zdjęcia Jana Grabka ukazują realia życia uchodźców mieszkających w Polsce.

Autor przez kilka miesięcy odwiedzał różne ośrodki dla uchodźców obserwując codzienność mieszkańców i poznając ich historie. Fotografie Grabka pokazują stan zawieszenia i niepewności, w jakim przyszło im egzystować. Ich życie naznaczone jest przez tymczasowość i uzależnione od decyzji administracyjnych, które często są dla nich zupełnie niezrozumiałe.

 - Żyjemy z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok. Bez żadnych gwarancji, że nie będą to stracone lata. Nie wiemy, czy pewnego dnia, wcześniej czy później, nie będziemy musieli powiedzieć swoim dzieciom, że wracamy do kraju…- mówi Grabek w imieniu bohaterów swoich zdjęć.

Ratyfikowana przez Polskę Konwencja Genewska z 1951 roku, dotycząca statusu uchodźców, zobowiązuje do udzielania schronienia na terytorium naszego państwa osobom, które były zmuszone opuścić swój kraj z powodu prześladowań, wojen lub kataklizmów. Od lat największa liczba uchodźców przyjeżdża do Polski z Czeczenii.

Misją PAH jest promowanie wartości humanitarnych i zmniejszanie ludzkiego cierpienia. PAH podejmuje również działanie na rzecz uchodźców poprzez ułatwianie im odnalezienia się w nowej rzeczywistości.

Jan Grabek (ur.1987) - student Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na specjalizacji Fotografia Prasowa, absolwent Akademii Fotoreportażu. Do jego zainteresowań zaliczają się przede wszystkim zagadnienia społeczne, takie jak: problemy post-konfliktowe, migracja, praca i współczesne życie rodzinne.


Wystawę „Ziemia Obiecana?” można oglądać do 31 sierpnia na I i II piętrze CSE „Światowid”. Wstęp wolny.


Autor: Paulina Łuczak

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna