Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty „Pojęciokształty” w Łęczu

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Pamiętniki Światowida

2011-03-14,

Kategoria : Z życia firmy

Elbląski Dom Kultury im. Kazimierza Jagiellończyka - pod taką nazwą 10 marca 1962 r. powołany został do życia dzisiejszy „Światowid". W przyszłym roku ta samorządowa instytucja kultury obchodzić będzie jubileusz 50-lecia - z tej okazji mieszkańcy miasta zapraszani są do przypomnienia jego historii.


„Światowid" planuje przez najbliższy rok nagrywać rozmowy radiowe z elblążanami, którzy chcą podzielić się swoimi wspomnieniami z blisko pięćdziesięcioletniej działalności instytucji. O tym jak wyglądał dom kultury z początków i na każdym etapie swojego istnienia i jakie przedsięwzięcia organizował opowiedzieć może każdy.

 

Wielu z mieszkańców miasta tu po raz pierwszy oglądało telewizję, uczestniczyło w wystawach, pokazach filmowych, zabawach i festynach, a także rozwijało swoje pasje. Te, które utkwiły w pamięci nagrywać będzie redakcja portalu eswiatowid.pl, a następnie publikować w Internecie.

 

Wspomnieniom zarejestrowanym dźwiękowo towarzyszy akcja digitalizacji zdjęć dotyczących placówki.

 

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą opowiedzieć, jak pamiętają dom kultury w Elblągu lub posiadają fotografie z minionych lat - zachęcają organizatorzy akcji. - Rejestracja dźwiękowa i następujący po niej montaż gwarantują swobodę rozmów, a cyfryzacja zdjęć pozwoli uratować je przed zniszczeniem i wzbogacić może zbiór archiwów „Światowida". Oczywiście wszystkie fotografie zostaną zwrócone, a ich właściciele otrzymają ich zdigitalizowaną wersję.


Osoby, które chcą powspominać instytucję i jej imprezy i przedsięwzięcia proszone są o wcześniejszy kontakt - ułatwi to organizację nagrania. Umawiać się można telefonicznie pod numerem 611 20 50.

 

W związku z tą akcją warto przypomnieć historię EDK-u, EOK-u, WOK-u i CKiWM w jednym, czyli obecnego Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu.

 

Od początku rolą Elbląskiego Domu Kultury była działalność środowiskowa, sekcyjna oraz organizacja imprez, a także służenie bazą lokalową instytucjom i organizacjom.

 

Z czasem EDK przejął, obok kulturalnej, również funkcję rozrywkowo-rekreacyjną i przemianowany został na Elbląski Ośrodek Kultury, który pełnił rolę powiatowego i miejskiego ośrodka kultury. Kiedy zaś w roku 1975 Elbląg otrzymał rangę miasta wojewódzkiego, nastąpiła zmiana statusu placówek dotychczas miejskich na wojewódzkie - 21 sierpnia tego roku, zarządzeniem wojewody elbląskiego, powołany został Wojewódzki Ośrodek Kultury. Podlegał on władzom wojewódzkim i pełnił funkcję miejskiego domu kultury oraz koordynował działalność placówek kulturalnych na terenie województwa.

 

Z początkiem 1978 r. na bazie jednego z działów WOK-u powstał Miejski Ośrodek Kultury, który służyć miał rozszerzeniu działalności kulturalnej w miejscowym środowisku. Jego siedzibą został gmach przy Placu im. Kazimierza Jagiellończyka, a Wojewódzki Ośrodek Kultury, który znajdował się wówczas przy Grunwaldzkiej, miał skupić się na pełnieniu funkcji koordynatora działalności społeczno - kulturalnej wszystkich wojewódzkich instytucji i organizacji.

 

Początek 1982 roku to kolejne zmiany - decyzją wojewody elbląskiego połączono funkcje pełnione dotychczas przez WOK i MOK i powstała jedna instytucja, której ponownie nadano nazwę Elbląski Ośrodek Kultury. Nowa placówka przejęła po obu ośrodkach ich bazę, wyposażenie i kadrę (którą dodatkowo wzmocnili instruktorzy rozwiązanego w 1981 r. Spółdzielczego Domu Kultury „Pegaz") oraz wszystkie istniejące przy nich sekcje i inicjatywy.

 

Przy okazji omawiania tej instytucji warto też wspomnieć o „Promyku". W budynku przy ul. Browarnej 80 w 1982 roku rozpoczyna działalność teatrzyk lalek, którego premierowe przedstawienie staje się argumentem do utworzenia teatru lalek w dotychczasowym kinie „Promyk". W roku 1990 EOK ponownie przemianowany zostaje na Wojewódzki Ośrodek Kultury, a jego częścią staje się Centrum Animacji Kulturalnej "Promyk". To jeden z działów placówki, który dziś funkcjonuje jako Centrum Tańca „Promyk".

 

W wyniku przeprowadzonej w 1999 r. reformy administracyjnej kraju Elbląg traci status miasta wojewódzkiego, ale omawiana placówka nadal funkcjonuje jako Wojewódzki Ośrodek Kultury. Następnie od września 2002 roku - przez kolejne siedem lat - ośrodek kultury w Elblągu nosi nazwę Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid", by dziś funkcjonować jako Centrum Spotkań Europejskich „Światowid".

 

Wielu mieszkańców naszego miasta nadal mówi o nim WOK, EOK, czy nawet „Edek" (od Elbląskiego Domu Kultury). Nazwy te w istocie odnoszą się do tej samej instytucji, pamiętać jednak należy, że placówka, powstała w 1962 roku, przeszła do dnia dzisiejszego szereg zmian, podobnie jak otaczająca nas rzeczywistość...

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna