Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Zagraliśmy z dala od klawiatury, a bliżej literatury.

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Nagroda dla Agnieszki Jarzębskiej

2016-10-28,

Kategoria : Z życia firmy

Spotkanie było okazją wręczenia szeregu wyróżnień ludziom kultury z naszego regionuWczoraj w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zainaugurował rok kulturalny 2016/2017 w regionie.

Inauguracja roku była okazją do podziękowania za aktywność jednostek kultury, samorządów i osób zaangażowanych w rozwój kultury w regionie. Wśród osób, które otrzymały nagrodę indywidualną Marszałka Województwa w Dziedzinie Kultury znalazła się  Agnieszka Jarzębska z CSE „Światowid” w Elblągu.

- Wnioskowaliśmy o tę nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury – mówi dyrektor CSE „Światowid” Antoni Czyżyk. – Jej wieloletnia praca na rzecz promocji i ochrony dziedzictwa kulturalnego Warmii i Mazur zasługuje na podkreślenie i wyróżnienie.

Przypomnijmy w ubiegłym roku Agnieszka Jarzębska otrzymała srebrną odznakę „Za opiekę nad zabytkami” przyznawaną przez MKiDN.

- Wydaje mi się, że w szeroko rozumianych działaniach kulturalnych chodzi, powinno chodzić nie tylko o zapewnienie miłego spędzenia wolnego czasu, o rozrywkę, czy zabawę, ale o coś więcej – mówi nagrodzona. - Spotkania z ciekawymi, twórczymi, mądrymi ludźmi, wystawy, spektakle, czy koncerty, mogą naprawdę odmienić czyjeś życie i zmienić sposób myślenia. Mogą sprawić, że człowiek czegoś nowego się dowie, rozszerzy horyzonty, inaczej spojrzy na to, co spotyka jego samego i innych, będzie bardziej otwarty, życzliwszy, a może nawet pomyśli, że warto samemu coś zrobić, aby np. komuś pomóc. Kultura pozwala tworzyć nowe, wartościowe więzi między ludźmi, i uruchamiać dobrą energię. I to jest naprawdę fascynujące.

Agnieszka Jarzębska zawodowo jest związana z CSE „Światowid” w Elblągu od 2007 roku. Jest dziennikarką, autorką i producentką filmów dokumentalnych oraz reportaży. Specjalizuje się̨ w publicystyce kulturalnej (w szczególności dotyczącej historii oraz dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur) i społecznej. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (specjalności: teatrologiczna i pedagogiczna) oraz studia podyplomowe w Akademii Koźmińskiego w Warszawie (kierunek: zarzadzanie w mediach). Jest realizatorką działań edukacyjno­-medialnych w ramach wielu projektów kulturalnych prowadzonych przez CSE „Światowid”. Napisała i zrealizowała roczny projekt pn. "Ostatni mistrzowie kultury ludowej" - we współpracy ze specjalistami z muzeów i lokalnych ośrodków kultury, zaprezentowani zostali najciekawsi, najważniejsi twórcy, kultywujący tradycje sztuki ludowej z Warmii, Mazur, Żuław i Powiśla. W latach 2013­2014 napisała
i zrealizowała roczny projekt pn. "S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych", który otrzymał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko ­ Mazurskiego. Pozwolił on udokumentować i zaprezentować́ stan zachowania architektury wiejskiej Żuław (pogranicze województw: warmińsko ­ mazurskiego i pomorskiego), w tym 11 najciekawszych zabytkowych domów podcieniowych, charakterystycznych dla tego regionu. Aktualnie realizowany jest kolejny, dwuletni, projekt autorstwa Agnieszki Jarzębskiej dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko ­ Mazurskiego pt.: „Warmio, quo vadis”. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na kulturowe dziedzictwo Warmii poprzez m.in. przeprowadzenie etnologicznych badań terenowych na temat aktualnego stanu zachowania wybranych elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

 

Fot: AJ. Spotkanie było okazją wręczenia szeregu wyróżnień ludziom kultury z naszego regionu.


Autor: J.K.-D.

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna