Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid ekulturalni.pl rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Rusza rozbudowa! Konferencja prasowa 14.08.2018

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Edukacja kinowa

Amatorski Klub Filmowy

Kino Światowid ogłasza nabór do Amatorskiego Klubu Filmowego. To zupełnie nowa oferta edukacyjna, skierowana do młodzieży w wieku 15-25 lat, zainteresowanej poznaniem tajników sztuki filmowej. Zajęcia poprowadzi filmoznawca i zarazem twórca filmowy Adam Krawczuk. W programie zajęć znajdą się m.in.: podstawy analizy obrazu filmowego, kino klasyczne i współczesne, pisanie scenariusza, nauka montażu. Zwieńczeniem pracy AKF będzie wspólne stworzenie filmu krótkometrażowego.

Pierwsze spotkanie odbędzie się na początku października 2018 roku. Ilość miejsc ograniczona.

Zapisy na zajęcia i szczegóły na: adam.krawczuk@swiatowid.elblag.pl oraz pod numerem telefonu: +48 55 611 20 56.

 

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się co miesiąc przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczniów w tematy podejmowane w danym filmie. Na zakończenie uczniowie podsumowują zebraną wiedzę biorąc udział w dyskusji. Cały program jest zgodny z podstawą programową i rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Kuratoria Oświaty.


 

 

Przedszkola - "Filmowe przygody"

Cykl "Filmowe przygody" prezentuje zarówno filmy krótkie, jak i długometrażowe, pochodzące z rożnych zakątków świata i dobrane tak, aby ich tematyka była bliska widzom, odpowiednia dla odbiorcy w wieku przedszkolnym.

Październik "Hokus- Pokus, Albercie Albertsonie"
Listopad "Zestaw filmów krótkich: wyzwania"
Grudzień "Magiczne święta Kacpra i Emmy"
Styczeń "Jill i Joy"
Luty "Zestaw filmów krótkich: Kim jestem?"
Marzec "Kacper o Emma ma Safari"
Kwiecień "Wielka wyprawa Molly"

Cennik:  7 zł lub karnet 35 zł (po 5 zł za pokaz)

Szkoła podstawowa klasy I-III - "Filmowi bohaterowie"

Bohaterowie książek i filmów towarzyszą człowiekowi od najmłodszych lat. Z jednymi się utożsamiamy, żyjemy ich życiem, inni nie pozostają długo w naszej pamięci. Każdy nauczyciel, rodzic czy wychowawca szuka wartościowych wzorców i postaw, które będą kształtować charakter dzieci. Niniejszy cykl jest odpowiedzią na takie poszukiwania.

Cykl Filmowi bohaterowie ukazuje zachowania i postawy, których rozpoznawania dziecko może się uczyć od najmłodszych lat. Wszyscy bohaterowie mają swój świat, swoje troski i wyzwania, którym stawiają czoła. Z jednej strony ich przygody bawią i wciągają, z drugiej – pomagają nazywać podstawowe wartości, uczyć się rozwiązywania problemów i radzenia sobie z przeciwnościami. Na cykl składają się pełnometrażowe filmy oraz zestawy krótkich animacji, które z pewnością zainteresują najmłodszych uczniów.

Październik "Sekret Eleonory"
Listopad "Zestaw filmów krótkich: Wyobraźnia"
Grudzień "Ernest i Celestyna"
Styczeń "Zestaw filmów krótkich: Dorośli i dzieci"
Luty "Karlsson z dachu"
Marzec "Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa"
Kwiecień "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Cienie nad Valleby"

Cena: 8 zł/ karnet 42 zł (po 6zł za pokaz)

Szkoła podstawowa klasy IV-VI - Kino współczesne

Cykl Kino współczesne zaplanowano tak, by prezentować uczniom ważne dla nich zagadnienia w sposób wieloaspektowy. W zestawieniu położono nacisk na to, by wybrane filmy przedstawiały bohaterów, ich zachowania i wartości na przekor stereotypowo przypisywanym im cechom. Proponowane tytuły stanowią znakomity punkt wyjścia do dyskusji na ważne tematy, takie jak porozumienie czy wrażliwość na drugiego człowieka.

W natłoku zdarzeń i wielości otaczających nas informacji młody człowiek pragnie zrozumieć, jak zdefiniować siebie. Wbrew pozorom nie zadowala się uproszczeniami, chce być traktowany poważnie jako pełnoprawny widz, czego często nie doświadcza ze strony komercyjnych, szeroko reklamowanych superprodukcji filmowych. Cykl Kino współczesne został pomyślany w ten sposób, by wymagać od odbiorcy interpretacji, skłaniać do refleksji i pobudzać do zadawania pytań. Jednocześnie proponowane filmy traktują młodego widza jak partnera, któremu nie ułatwia się zadania, nie podpowiada gotowych rozwiązań.

Październik "Lodowy smok"
Listopad "Wojna na deski"
Grudzień "Eskil i Trynidad"
Styczeń "Rabarbar"
Luty "Życie według Nino"
Marzec "Twardziele"
Kwiecień "Zestaw filmów krótkich: Dorośli i dzieci 4-6"

Cena: 8 zł/ karnet 42 zł (po 6zł za pokaz)

Gimnazjum - Młodzi w obiektywie

Nastolatkowie postrzegają świat przez pryzmat własnych doświadczeń, oczekiwań i wymagań. Identyfikacja z bohaterami filmowymi pomaga im przejść przez problemy okresu dojrzewania, wyciągnąć wnioski i skłonić do refleksji nad własnym postępowaniem. Cykl ten przybliża ważne zagadnienia, z którymi mierzą się młodzi ludzie.

Bohaterami wszystkich filmów w cyklu są rówieśnicy polskich gimnazjalistów. Uczniowie mają okazję skonfrontować się z tematami takimi jak: przemoc, brak akceptacji ze strony kolegów i koleżanek, zderzenie własnych marzeń z rzeczywistością, niepełnosprawność, samotność i poszukiwanie autorytetów. Widzowie przekonają się, że te problemy dotyczą również młodych ludzi w Anglii, Niemczech, Holandii, Francji i USA. Cykl stanowi cenne uzupełnienie lekcji takich przedmiotów jak: wiedza o społeczeństwie, wychowanie do życia w rodzinie, etyka czy godzina z wychowawcą. Na języku polskim natomiast będzie stanowił punkt wyjścia do rozważań o wartościach, a także do uświadomienia uczniom, że film nie tylko stanowi źródło wiedzy o świecie, ale również jest równoprawnym tekstem kultury.

Październik "Ślepaki"
Listopad "Juno"
Grudzień "Podkręć jak Beckham"
Styczeń "Bluebird"
Luty "Żałuję"
Marzec "Była sobie dziewczynka"
Kwiecień "Mały lalkarz"

Cena: 9 zł/ karnet 49 zł (po 7 zł za pokaz)

Szkoła ponadgimnazjalna - Kino polskie

Cykl łączący klasykę polskiego kina z najciekawszymi produkcjami ostatnich lat. Sprawdzi się jako materiał do zajęć poświęconych rodzimej kinematografii czy – szerzej – kulturze. Kontakt z dziełami zawartymi w zestawieniu poszerzy także wiedzę uczniów o współczesności w aspekcie społecznym.

Zestaw daje uczniom szansę poznania rożnych form i gatunków filmowych, a także umożliwia zrozumienie złożoności jednostkowych postaw i wyborów. Proponowane dokumenty i fabuły odmienne pod względem formalnym i tematycznym są dobrym pretekstem do dyskusji na tematy takie jak: wolność, godność, człowieczeństwo, jak również rodzina czy przyjaźń. Filmy pochodzące z tego cyklu przybliżają też społeczne i polityczne aspekty polskiej rzeczywistości (od lat 50. do współczesności) i ich oddziaływanie zarówno na jednostkę, jak i zbiorowość. Mogą być zatem przydatne nie tylko wychowawcom, nauczycielom języka polskiego i wiedzy o kulturze, ale także WOS-u, HiS-u i historii.

Październik "Rewers"
Listopad "Człowiek z żelaza"
Grudzień "Wszystko, co kocham"
Styczeń "Beats of  Freedom - zew wolności"
Luty "Sztuka znikania"
Marzec "Amator"
Kwiecień "Chce się żyć"

Cena: 9 zł/ karnet 49 zł (po 7 zł za pokaz)

 

Wstępne deklaracje można zgłaszać koordynatorom z Kina Światowid już od kwietnia 2016. Zapisy do programu Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej na rok szkolny 2016/2017 realizowane w Elblągu odbywać będą się we wrześniu 2016 roku. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Skontaktuj się z biurem Kina Światowid (55 611-20-56 lub kino@swiatowid.elblag.pl) lub wypełnij elektroniczny formularz na stronie www.nhef.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Natalia Piotrowska
e-mail: aleksandra.bielska@swiatowid.elblag.pl
Tel. + 48 55 6112056

oraz

Aleksandra Bielska
e-mail: natalia.piotrowska@swiatowid.elblag.pl
Tel. + 48 55 6112056

O programie

Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (www.nhef.pl) to projekt, który powstał z myślą o młodych odbiorcach kina. W 2012 roku został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Edukacja młodego widza”. Uzyskał również patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają go także uznani twórcy kina i aktorzy, m.in.: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Jerzy Stuhr czy Robert Gonera.

PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna