Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid ekulturalni.pl rezerwacja Czy to jest Kochanie Elbląskie Noce Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne
menu

Galeria

Warsztaty z rzeźby ludowej

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki

Od kwietnia do listopada 2017 r. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu będzie realizował projekt pn. „Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki”, który uzyskał dofinansowanie w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Promocja literatury i czytelnictwa, priorytet Promocja.

Projekt zakłada przeprowadzenie wielu działań, które można podzielić na zadania:

BAJECZNA KONKURSOMANIA
Skierowana jest przede wszystkim na rozbudzenie kreatywności dzieci i młodzieży. Konkursy („Pokaż, że czytasz”, „Nie uwierzysz, z kim siedziałam w szkolnej ławce!” oraz „Poczytajmy i pograjmy”) będą skierowane do kilku grup wiekowych. Ich przedmiotem będą różne formy ekspresji – praca plastyczna (zdjęcie/kolaż/plakat propagujące czytelnictwo każdego dnia), tekst literacki (opowiadanie, którego głównymi bohaterami będzie autor opowiadania oraz wybrany bohater literacki) oraz gra planszowa
(edukacyjna gra oparta na fabule literackiej). Zróżnicowany stopień trudności i form ma zainteresować i zainspirować jak największą liczbę odbiorców, pobudzić ich kreatywność w kilku dziedzinach, których wspólnym mianownikiem będzie oczywiście literatura.

BAJECZNE LATO
Na tym etapie projekt przewiduje przeprowadzanie Pikniku Literackiego inaugurującego projekt oraz grę terenową pn. "Z dala od klawiatury, a bliżej literatury" (1 czerwca, Elbląg). W wakacje natomiast w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu odbędą się półkolonie literackie oraz ilustratorskie. Dzieci i młodzież pracować będą z instruktorem, który zapozna ich z metodami pisania utworów literackich, dzięki czemu powstaną wiersze/opowiadania. Podczas warsztatów ilustratorskich powstaną zaś ilustracje do stworzonych prac literackich.

SZKOŁO! Z KSIĄŻKAMI JEST WESOŁO!
To działanie jest skierowane do mieszkańców pięciu miejscowości: Gronowo Elbląskie, Morąg, Tolkmicko, Braniewo i Miłakowo. To właśnie w tych miejscowościach, w wybranych szkołach, odbędą się pikniki literackie pn. „Szkoło! Z książkami jest wesoło!" oraz gry terenowe pn. „Z dala od klawiatury, a bliżej literatury” . Zaprosimy odbiorców do spędzenia niezapomnianego dnia w świecie literatury. Szereg atrakcji: gra terenowa dla
grup szkolnych i indywidualnych, spotkanie z bajką czytaną, zajęcia plastyczne, dydaktyczne, edukacyjne, a także porady ekspertów w dziedzinach szybkiego i poprawnego czytania oraz ds. nowych mediów przyczyni się do pobudzenia aktywności twórczej najmłodszych, poszerzenia wiedzy czytelniczej, wzbudzenia zainteresowania literaturą, a także poprawy jakości czytania i korzystania zasobów czytelniczych dostępnych w Internecie.

BAJECZNY HAPPENING
Na zakończenie projektu w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zostanie zorganizowany happening, podczas którego zostanie rozegrana „Wielka Potyczka Literacka” (quiz literacki dla kilku kategorii wiekowych), a także zostaną podsumowane działania projektowe oraz zaprezentowane ich efekty – konkursowe plakaty, opowiadania, gry planszowe, a także materiał multimedialny prezentujący działania projektowe. Zostanie otwarta również wystawa prezentujące prace uczestników wakacyjnych półkolonii i laureatów konkursów.

 

 

 

Ogłoszenie konkursów:

Zapraszamy do udziału w naszych konkursach, regulaminy i formularze zgłoszeń w załączeniu.

 

 

***

Piknik "Szkoło! Z książkami jest wesoło!" oraz gra terenowa "Z dala od klawiatury a bliżej literatury" odbędą się 1 czerwca. Gra terenowa rozgrywana będzie w Elblągu już po raz czwarty. Do współpracy przy realizacji tego wydarzenia przyłączyły się elbląskie instytucje kulturalne - Biblioteka Elbląska, Biblioteka Pedagogiczna, Centrum Sztuki Galeria EL, Urząd Miejski w Elblągu, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu. Zadaniem uczestnikow gry będzie rozwiązanie zagadki literackiej związanej z Elblagiem. Do udziału w zabawie zapraszamy drużyny ze szkół podstawowych (klasy V i VI) oraz gimnazjów (klasy I i II).  Regulamin i karta zgłoszenia w załączeniu. Na uczestników zabawy czekają nagrody - gry planszowe, książki, wejściówki na basen, squosha, bezpłatne lekcje itp.

1 czerwca w CSE Światowid odbędzie się również piknik literacki. Na dzieci czekać będą stacje - "spotkanie z bajką czytaną", "bajeczna moda", "poczytajmy i pograjmy", "literackie przysmaki", "poleć książkę", "zostań mistrzem czytania" i "literatura w sieci".


Pliki

PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna