Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid ekulturalni.pl rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Rusza rozbudowa! Konferencja prasowa 14.08.2018

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

FilmNET

„FilmNet - South Baltic Film and Culture Network” to dwuletni projekt realizowany przez partnerów z Polski i zagranicy.

Projekt ma na celu wzmocnienie potencjału organizacji działających głównie w obszarze filmu i edukacji filmowej w zakresie zwiększenia zdolności partnerów do współpracy transgranicznej. Punktem wyjścia projektu jest stworzenie sieci FilmNet, w skład której wejdą (w fazie początkowej) instytucje z Polski, Niemiec, Szwecji i Litwy. Funkcjonowanie w ramach sieci przyczyni się do wymiany doświadczeń i transferu wiedzy pomiędzy instytucjami partnerskimi poprzez dzielenie się doświadczeniem i chęcią usprawnienia i rozszerzenia sieci współpracy na arenie międzynarodowej.

Partner wiodący:
Centrum Spotkań  Europejskich „Światowid” w Elblągu (PL)

Partnerzy projektu:

- Reaktor Sydost – Växjö (SE)

- Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk – Elbląg (PL)

- Centrum Kultury i Kino „Minija” - Gorżdy (LT)

- Instytut Nowych Mediów – Rostock (DE)

- Nadbałtyckie Centrum Kultury – Gdańsk (PL)

Partner stowarzyszony: Stowarzyszenie OFFicyna – Szczecin (PL)

 

 

***

FilmNet na start!

Dzieła filmowe mają wymiar globalny, mogą być narzędziem komunikacji, międzynarodowego dialogu, wspólnym doświadczeniem widzów bez względu na różnice kulturowe, językowe, religijne i inne. Z tym przekonaniem CSE „Światowid” rozpoczyna realizację dwuletniego, międzynarodowego projektu, który zainaugurowany zostanie w środę, 28 lutego o godzinie 13.00.

Konferencja inaugurująca realizację projektu „FilmNet - South Baltic Film and Culture Network” skierowana jest do przedstawicieli instytucji z regionu warmińsko-mazurskiego działających na polu filmu oraz edukacji filmowej i kulturalnej, a także osób prywatnych zainteresowanych działalnością w tym obszarze.

„FilmNET – South Baltic Film and Culture Network” to dwuletni projekt realizowany w obszarze Południowego Bałtyku w partnerstwie z kinami i instytucjami kulturalnymi i filmowymi z Litwy, Szwecji, Niemiec i Polski. Celem projektu jest powołanie sieci współpracy w obszarze szeroko rozumianego filmu i edukacji filmowej.

- Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu jest liderem tego międzynarodowego projektu, który realizujemy ze środków Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020 – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor instytucji. - Realizacja projektu zaplanowana jest do końca stycznia 2020 roku, a jego całkowity budżet opiewa na kwotę 500.000 euro.

Spotkanie inaugurujące odbędzie się w Sali Kameralnej Kina „Światowid”. Wśród zaplanowanych wystąpień znalazła się m.in. prezentacja programu „Kreatywna Europa – Media”, programu CICAE – Art Cinema, a także Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego oraz programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Program:

12.30   Rejestracja uczestników

13.00   Rozpoczęcie konferencji, przywitanie uczestników

13.10   Wprowadzenie do projektu „FilmNet” – Natalia Piotrowska, Kierownik Kina „Światowid” w Elblągu

13.30   Prezentacja działalności Warmińsko – Mazurskiego Funduszu Filmowego oraz Regionalnego Biura Filmowego – Bogumił Osiński, Szef WMFF i Kierownik RBF

14.00   Program Kreatywna Europa, Komponent Media – Dorota Roszkowska, Producent, członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich

14.30 – 14.45 przerwa kawowa

14.45   Prezentacja aspektów udziału kin w sieci CICAE (International Confederation of Art Cinemas ) i organizacjach zrzeszających - Joanna Piotrowiak, Kierownik Kina „Muza” w Poznaniu

15.10   Program Interreg Południowy Bałtyk 2014 -2020 – Karol Ostrowski, Departament Polityki Regionalnej, Urząd Marszałkowski woj. warmińsko-mazurskiego

15.30   Zakończenie konferencji

***

W lutym 2018 roku odbyła się w Elblągu konferencja otwierająca projekt, na której spotkali się wszyscy partnerzy oraz przedstawione zostały założenia dwuletniej współpracy. Wśród  wystąpień znalazła się m.in. prezentacja Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Jednym z prelegentów była także Pani Dorota Roszkowska, producent, członek Europejskiej Akademii Filmowej i członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, która opowiadała o programie Kreatywna Europa – Media.

Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele instytucji z regionu warmińsko-mazurskiego działający na polu filmu, a także edukacji filmowej i kulturalnej. Kolejnego dnia, również w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu odbyły się warsztaty dla partnerów projektu. Podczas spotkania uczestnicy wymieniali się dotychczasowym doświadczeniem, a także przekazywali wiedzę i umiejętności. Warsztaty były pierwszym krokiem do stworzenia w ramach projektu sieci współpracy.

 

- Po raz pierwszy bierzemy udział w takim międzynarodowym projekcie. Naszym głównym celem udziału w tym projekcie jest przede wszystkim wymiana i uczenie się na doświadczeniach innych firm i organizacji, które na co dzień mają do czynienia z produkcją filmu, edukacją filmową skierowaną do dzieci i młodzieży po to aby potem wykorzystać to w naszym środowisku (na Litwie) - mówi Demainte Jureviciute, kierownik i organizator eventów w Centrum Kultury i Kinie “Minija” w Gorżdy.

Jakie są jej pierwsze wrażenia odnośnie projektu?

- Pierwsze wrażenie? Bardzo dobra organizacja. Można zauważyć, że liderzy projektu mają duże doświadczenie w organizacji podobnych projektów- dodaje Demainte Jureviciute. 

Punktem wyjścia projektu jest stworzenie sieci FilmNet, w skład której wejdą (w fazie początkowej) instytucje z Polski, Niemiec, Szwecji i Litwy. Funkcjonowanie w ramach sieci przyczynić się ma do wymiany doświadczeń i transferu wiedzy pomiędzy instytucjami partnerskimi poprzez dzielenie się doświadczeniem i chęcią usprawnienia i rozszerzenia sieci współpracy na arenie międzynarodowej.

- Jesteśmy odpowiedzialni za pakiet nr 3, który jest główną częścią projektu - nasza instytucja będzie odpowiedzialna za organizację konferencji i wizyt studyjnych, a także za wymianę wiedzy na temat Klubów Filmowych - mówi Martin Eneborg, kierownik Reaktor Sydost w Szwecji. - Sądzę, że konferencja jest bardzo dobrze zorganizowana. Bardzo miło jest spotkać i poznać pozostałych partnerów projektu. Mamy ze sobą wiele wspólnego i sądzę, że wszyscy posiadamy duża wiedzę i doświadczenie, którym możemy się podzielić z innymi. Mam nadzieję, że projekt będzie stawiał wiele interesujących pytań dotyczących umiejętności korzystania z mediów, a także angażowania młodych ludzi w życie kina. Myślę, że to będzie naprawdę interesujące.

Projekt zakłada także wizyty studyjne. W związku z tym partnerzy projektu zwiedzili Gdyńskie Centrum Filmowe i Gdyńską Szkołę Filmową, w której wzięli udział w kolejnych warsztatach.  

 

 

 

***

PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna