Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid ekulturalni.pl rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Premiera książki "Projekcje" w obiektywie Tomasza Misiuka

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Kultura dla seniora – senior dla kultury

PIERWSZE SPOTKANIE Z GOŚCIEM W KLUBIE AKTYWNEGO SENIORA 

 27 czerwca o 15:00 w CSE „Światowid” odbędzie się pierwsze spotkanie z gościem. W trakcie prezentacji Klubowicze i zaproszeni specjaliści porozmawiają o tym, jak bezpiecznie zbierać grzyby i leśne zioła oraz skutecznie chronić się przed kleszczami.

Kurki do jajecznicy, sójki do usmażenia oraz maślaki w ocet. Mięta na żołądek, pokrzywa na cerę i rumianek, nadający blask włosom – to pyszności i skarby natury, które możemy znaleźć w niemal każdym lesie czy parku. Piękna, utrzymująca się od kilku tygodni pogoda zachęca do spędzania czasu w cieniu drzew i na nasłonecznionych polanach. Zanim jednak pogrążymy się w lekturze na ławce lub wkroczymy na szlaki Bażantarni, rozejrzyjmy się, jakie rośliny mamy wokół… i do czego mogą się przydać konkretne listki, nóżki i kapelusze.

Pierwszy prelegent, specjalista z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, przypomni seniorom zasady bezpiecznego zbierania grzybów. Opowie także, jak w trakcie wizyt w leśnej głuszy i miejskich parkach bronić się przed komarami czy kleszczami.

W drugiej części spotkania Anna Izdebska przybliży Klubowiczom prozdrowotne właściwości ziół, a także roślin ogrodowo-balkonowych. Podpowie, jak rozpoznać wiązówkę czy podbiał, gdzie ich szukać, jak zbierać lub hodować i przechowywać. Zdradzi też sposoby na sporządzanie ziołowego remedium na różne dolegliwości i mikstur, które przed nimi uchronią.

Seniorzy będą mogli skorzystać z przygotowanych warsztatów, ale też samodzielnie poprowadzić zajęcia, sprawdzając się w roli instruktorów. Spotkania z gośćmi to natomiast okazja do dyskusji na interesujące klubowiczów tematy i poszerzanie wiedzy z konkretnych dziedzin. Udział w prelekcjach to również sposób na znalezienie nowych znajomych o podobnych zainteresowaniach.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 27.06.2018 r. (środa) o godz. 15:00 w galerii Nobilis w CSE „Światowid” w Elblągu.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem tel. +55 611 20 59 lub drogą elektroniczną pod adresem aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl. 

******

KLUB AKTYWNEGO SENIORA

W ramach projektu przy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu powstał Klub Aktywnego Seniora. Pierwsze spotkanie odbyło się 16 czerwca.

Ideą Klubu jest aktywizacja seniorów, którzy mają problemy z zagospodarowaniem nadmiaru wolnego czasu. Udział w zajęciach stanie się okazją do poznania nowych osób o podobnych zainteresowaniach.

Przede wszystkim chcemy jednak zachęcić uczestników do aktywnego dzielenia się swoją pasją i twórczymi umiejętnościami – uczestnicy wcielą się w instruktorów i poprowadzą zajęcia z dziedzin, w których czują się najlepiej.

Więcej informacji TUTAJ. 

*****

O PROJEKCIE:

Działania w ramach projektu są skierowane do seniorów z Elbląga i regionu. Ich celem jest zapobieganie negatywnym skutkom zakończenia kariery zawodowej – marginalizacji i wykluczenia społecznego.

Projekt „Kultura dla seniora – senior dla kultury” ma zaktywizować odbiorców w ramach oryginalnych działań edukacyjno-animacyjnych, likwidować bariery społeczne także przez integrację międzypokoleniową, inspirować do odkrywania nowych pasji i ich kreatywnego rozwoju oraz poszerzyć wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu różnych dziedzin kultury i nowych technologii.

Na zadanie składają się cykliczne warsztaty artystyczne i edukacyjne w Elblągu, Letnia Akademia Artystyczna – warsztaty plastyczne i fotograficzne w Suchaczu, Przezmarku, Gronowie Elbląskim i Pasłęku, a także działania elbląskiego Klubu Aktywnego Seniora, nawiązujące do tradycji tzw. uniwersytetów ludowych. W ramach działań zostanie także wydany „Przewodnik Twórczego Seniora”. Podsumowaniem projektu będą Targi Seniora.

Projekt będzie realizowany w okresie maj-grudzień 2018 r.
Udział w działaniach projektowych jest bezpłatny.

"Kultura dla seniora - senior dla kultury" na Facebooku

Projekt „Kultura dla seniora – senior dla kultury” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patroni medialni: 

Elbląska gazeta Internetowa PortEl, Truso TV, Radio Olsztyn 

 

 

***

 

 

PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna