Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid ekulturalni.pl rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Dzień Działacza Kultury 2018

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Przyszłość sztuki przeszłości

 

Okres realizacji: 01.04.2018 – 15.11.2018
Organizatorzy:
Stowarzyszenie "Jantar" oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

 

Projekt jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym, skierowanym w szczególności do dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich regionu, mającym na celu umożliwienie im  twórczego i aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz obniżenie barier dostępu do kultury.

W ramach projektu odbędą się warsztaty artystyczne, plener plastyczny, ogólnopolski konkurs plastyczny, których motywem przewodnim będą wydarzenia historyczne i dziedzictwo duchowe mieszkańców Warmii i Mazur.  W działaniach weźmie udział społeczność lokalna wybranych wsi i miejscowości (Rychliki, Przezmark, Oleśno, Tolkmicko, Kadyny, Suchacz i Łęcze) a w szczególności dzieci i młodzież.

Z uwagi na przypadające w 2018 r. 100. lecie Odzyskania Niepodległości działania artystyczne i plastyczne będą pretekstem a jednocześnie środkiem wyrazu do upamiętniania ważnych wydarzeń z historii Polski.

Jednym z pierwszych działań będą warsztaty witrochromii pt. „Święty Wojciech na szkle malowany” adresowane w szczególności do dzieci i młodzieży.

Warsztaty odbędą się w Bibliotece Publicznej w Rychlikach w dn. 9.05.2018 r. w godz. 10.00 – 14.00.

Motywem przewodnim warsztatów będzie namalowanie wizerunku Świętego Wojciecha oraz  wybranych scen z  jego życia i śmierci, które na zawsze splotły się historią  Świętego  Gaju i pobliskich Rychlik. Celem warsztatów będzie nauka rysowania piórem i tuszem konturów, a później malowanie farbami na szkle wizerunku św. Wojciecha techniką witrochromii -  nazwa pochodzi od łacińskiego vitrum szkło oraz greckiego chróma barwa. Technika ta była znana od dawna w kulturze ludowej Warmii i Mazur oraz na terenie Podhala, a namalowane w ten sposób obrazy  do dzisiaj ozdabiają wnętrza.

Warsztaty poprowadzą Ewa Bednarska Siwilewicz, Ewa Maciejewska i Katarzyna Hałuszczak.

Wstęp wolny.

Informacji udziela Ewa Bednarska Siwilewicz, tel. 55 611 20 64

 Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu


PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna