Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty krawieckie "Od juniora do seniora"

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

SIŁA WSPARCIA / STRENGTH OF SUPPORT

Program Erasmus+

Edukacja Dorosłych, Akcja 2 - Partnerstwa strategiczne. Współpraca na rzecz innowacji i dobrych praktyk.

Nazwa projektu: SIŁA WSPARCIA / STRENGTH OF SUPPORT

Termin realizacji: 1.10.2018 - 31.03.2020

Lider: CENTRUM SPOTKAŃ EUROPEJSKICH ŚWIATOWID w Elblągu

Partnerzy:

- BĮ neįgaliųjų centras  "Klaipėdos lakštutė", Litwa

- Kynnys ry (The Threshold Association), Finlandia

- Mestske divadlo - Divadlo z Pasaze, Słowacja.

Główny cel projektu - wymiana i zebranie dobrych praktyk na poziomie międzynarodowym, związanych z poprawą funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie poprzez wypracowanie skutecznych metod komunikowania się i arteterapii.

Cele szczegółowe projektu:

• upowszechnienie metod alternatywnej komunikacji oraz arteterapii w pracy z osobami niepełnosprawnymi

• przeniesienie dobrych praktyk w zakresie komunikowania i funkcjonowania osób niepełnosprawnych oraz arteterapii z zagranicy do organizacji i ich odbiorców z innych krajów

• przeprowadzenie szkoleń dla otoczenia osób niepełnosprawnych / opiekunów, specjalistów, instruktorów, wolontariuszy, którzy pracują z osobami niepełnosprawnymi;

• opracowanie metodyczne materiałów dotyczących metod pracy z osobami niepełnosprawnymi i rozpowszechnienie

• praktyczne wykorzystanie narzędzi z zakresu komunikacji alternatywnej.

W oparciu o doświadczenia partnerów i własne chcemy poznać nowe metody ułatwiające komunikację oraz nabywanie nowych umiejętności umożliwiających dorosłym osobom z niepełnosprawnościami funkcjonowanie zarówno w grupie rówieśniczej, jak  i przestrzeni publicznej.

Szereg działań, które będą podejmowane w czasie realizacji projektu, ukierunkowane będą na ograniczenie wykluczenia osób defaworyzowanych i poprawę jakości ich życia.

Projekt adresowany jest do kadry niezawodowej edukacji dorosłych.

W ramach projektu zaplanowano działania: 

1. Spotkania bezpośrednie (Międzynarodowe Spotkanie Projektowe)

2. Działania lokalne między mobilnościami.

3. Szkolenia, warsztaty w ramach krótkich programów szkoleniowych.

 

 

*****
Za nami Międzynarodowe Spotkanie Projektowe - zapraszamy na stronę www. naszego litewskiego partnera.

W naszej galerii znaleźć można fotorelację z tego spotkania.

 

 

 

 

***

Warsztaty rękodzielnicze

W ramach projektu, 10 marca w pracowni plastycznej CSE "Światowid" odbyły się warsztaty rękodzielnicze dla osób z niepełnosprawnościami. Relację z zajęć i zdjęcia można znaleźć TUTAJ.

 

***
Warsztaty z teatroterapii

Już za nami kilkugodzinne i bardzo inspirujące warsztaty z teatroterapii w kontekście pracy z osobami niepełnosprawnymi. Zajęcia odbyły się 20.03.2019 r. na Scenie na Piętrze w CSE "Światowid". Udział wzięli instruktorzy, terapeuci, opiekunowie oraz osoby dorosłe z różnymi formami niepełnosprawności. Warsztaty według autorskiego scenariusza poprowadzili: 

Monika Kazimierczyk (dramatoterapeuta), Dariusz Wychudzki ( muzykoterapeuta) oraz aktorzy Teatru „Przebudzeni”.

Jeśli chcecie być na bieżąco z naszymi działaniami w ramach projektu polub nas na fb, zapraszamy też do oglądania galerii zdjęć i materiału filmowego z warsztatów.

 

***

Szkolenie w Turku

 

W ostatnim tygodniu marca 2019 r., w ramach projektu Siła Wsparcia/Strength of Suport odbył się pięciodniowy kurs w Turku. Szkolenie przygotowane zostało przez partnera projektu Kynnys ry (The Threshold Association), a tematem przewodnim były: prawa dorosłych osób z niepełnosprawnościami do edukacji i aktywności społecznej.

W Finlandii spotkali się partnerzy projektowi, aby wspólnie poznać zasady funkcjonowania fińskich organizacji zajmujących się pracą z osobami niepełnosprawnymi i rozwiązaniami, które zdają egzamin w praktyce. Uczestnicy szkolenia wzięli udział w licznych wizytach studyjnych, wykładach i warsztatach. Angielski, fiński, litewski, słowacki i polski przeplatały się podczas dyskusji o edukacji i organizacji systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych. W rozmowach z pracownikami i uczestnikami fińskich instytucji, po wielokroć powtarzały się słowa: funkcjonalność, dostępność, praktyczne rozwiązania.

Zebraliśmy dobre praktyki, pomysły i inspiracje z myślą o wcieleniu ich w życie u nas. Galerię zdjęć znajdziesz TUTAJ.

Krótki materiał filmowy oglądnąć mozecie TUTAJ.

***

Warsztaty kreatywnego malowania


Za nami warsztaty z technik malarstwa kreatywnego w kontekście pracy z osobami niepełnosprawnymi. Podczas spotkania w użyciu były nie tylko pędzle, ale i gąbki, taśmy, szpachelki, folie. Było inspirująco i pracowicie, dzięki czemu powstało wiele oryginalnych prac malarskich. Zajęcia odbyły się w sobotę 13.04.2019 r. w pracowni plastycznej CSE „Światowid”. Udział wzięli instruktorzy, terapeuci, opiekunowie oraz osoby dorosłe z różnymi formami niepełnosprawności. Galerię zdjęć znajdziesz TUTAJ.

Jeśli chcecie być na bieżąco z naszymi działaniami w ramach projektu  polub nas na fb.

 

 

***

Warsztaty tkackie

Za nami kolejne działanie w ramach Projektu Siła Wsparcia. W piątek 17 maja odbyły się warsztaty z technik tkackich w których wzięły udział osoby dorosłe z różnymi formami niepełnosprawności. Podczas przewlekania włóczek, sznurków i materiałów uczestnicy trenowali sprawność manualną palców i pracowali nad koordynacją wzrokowo-ruchową. Techniki tkackie wymagają cierpliwości oraz dokładności, jednak rytmiczność i powtarzalność ruchów sprzyja odprężeniu.

Galerię zdjęć znajdziesz TUTAJ.

PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna