Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

ARTystyczne czwARTki | Przebłyski natury

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Projekt „Nieodległa Niepodległa"

 

 

 

Tytuł Projektu:  Nieodległa Niepodległa

Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej  #wiktoria1920”

Opis projektu:
Projekt „Nieodległa Niepodległa” skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży, aby właśnie u młodych obywateli upowszechniać wiedzę i świadomość nt. wydarzeń prowadzących do odzyskania i odbudowania państwowości Polski oraz Bitwy Warszawskiej. Dla uczniów szkół podstawowych w Suchaczu, Godkowie i Rogajnach przygotujemy „Kreatywne lekcje historii”, które umożliwią naukę poprzez zabawę. W Elblągu, Pasłęku oraz Kadyny odbędą się gry miejskie „Śladami przeszłości do nowoczesności”, których uczestnicy będą mogli wykazać się wiedzą nt. historii, również tej lokalnej. Istotnym zadaniem jest konkurs „Historyczna olimpiada” opracowany i przeprowadzony we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Odbędzie się konkurs plastyczny „Niepodległość oczami młodego pokolenia” ukazujący wyobrażenia na temat pojęcia suwerenności wśród dzieci i młodzieży. Wszystkie działania zostaną podsumowane na „Historiadzie”- finałowym wydarzeniu projektu.


Zapraszamy do zapoznania się z działaniami projektu Nieodległa Niepodległa:

***

 

Niepodległość oczami młodego pokolenia

W listopadzie świętować będziemy 102 rocznicę odzyskania niepodległości. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu realizując projekt „Nieodległa Niepodległa” chce, aby radość płynąca z odzyskania przez Polskę wolności była także udziałem młodego pokolenia. Dlatego też, zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym.

Mamy nadzieję, że konkurs przełoży się na jeszcze większe uświadomienie dzieciom i młodzieży wagi odzyskania niepodległości przez Polskę. Będzie to także doskonała okazja do promocji obchodów Święta Niepodległości oraz stworzenie okazji do indywidualnych działań rozbudzających kreatywność uczestników.

Przedmiotem Konkursu jest przygotowanie rysunku (wielkości A3) przedstawiającego własne wyobrażenie o pojęciu „niepodległość”. Technika wykonania jest dowolna (węgiel, ołówek, tusz itp.)
Konkurs jest jednoetapowy, odbywa się w dwóch kategoriach:
- dzieci (8-12 lat)
- młodzież (13-17 lat)

Na Wasze prace czekamy do 30 września. Prace nadesłane po tym terminie nie będą oceniane. Wyniki zostaną opublikowane najpóźniej do 15 października 2020.
Wybrane prace zostaną wystawione na wydarzeniu podsumowującym projekt - "Historiada"
Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem.

***
"Śladami przeszłości do nowoczesności" - weź udział w grze miejskiej!

Od kilku już lat gry miejskie z powodzeniem promują miasta, ważne wydarzenia czy postacie, zapewniając przy tym porządną porcję wiedzy i zabawy jej uczestnikom. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zaprasza do odkrycia na nowo historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystko za sprawą gry miejskiej, która odbędzie się 30 września w Elblągu. 

Zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia!

Gra miejska „Śladami przeszłości do nowoczesności” skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży. W grze może wziąć udział maksymalnie dziesięć grup pięcioosobowych, w przypadku większej ilości chętnych o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Każda z grup musi mieć opiekuna. Grupy podążając za wskazówkami będą rozwiązywać kolejne zagadki prowadzące do finału. Polecenia oraz zadania będą powiązane z wydarzeniami prowadzącymi do odzyskania niepodległości przez Polskę, ale również faktów i legend dotyczących Elbląga. Uczestnicy wskazówek będą szukać w miejscach związanych z kulturą oraz w zabytkowych punktach.  

Gra odbędzie się 30 września (środa) w godzinach od 10:00 do maksymalnie 15:00. Zaczynamy w siedzibie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Zwycięskie grupy otrzymają dyplomy oraz nagrody w postaci książek, gier planszowych lub bonów upominkowych. Udział w grze jest bezpłatny.  

Gra "Śladami przeszłości do nowoczesności" odbędzie się także w okolicach Elbląga:

  • w Kadynach (01.10.2020 godzina 11:00 start w Świetlicy Wiejskiej w Kadynach)
  • w Pasłęku (06.10.2020 godzina 16:00 start w Pasłęckim Ośrodku Kultury)

Regulamin, karta zgłoszeniowa oraz oświadczenia znajdują się poniżej. Wszelkie pytania prosimy kierować pod nr tel. 55  611 20 89, 509-468-872 lub e-mailem na adres:  paulina.ponichtera@swiatowid.elblag.pl.

Gra miejska w Elblągu współorganizowana jest z Galerią EL, Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, Biblioteką Elbląską im. C. Norwida,  Warmińsko-Mazurską Biblioteką Pedagogiczną w Elblągu, Urzędem Miejskim w Elblągu (Departament Promocji, Kultury i Turystyki), Teatrem im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Młodzieżowym Domem Kultury w Elblągu. 

Gra miejska w Pasłęku współorganizowana jest z Pasłęckim Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną w Pasłęku.

***

Zapraszamy na konkurs "Historyczna olimpiada"

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid“ w Elblągu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w dwuetapowym konkursie „Historyczna olimpiada”. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z województwa warmińsko-mazurskiego w wieku od 12 do 17 roku życiaI etap polega na rozwiązaniu testu online, umieszczonego na stronie internetowej, natomiast uczestnicy, którzy zakwalifikują się do II etapu zawalczą o tytuł „Mistrza historii” w finałowym quizie podczas „Historiady”, 20 października w CSE "Światowid".

Zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych (12-14 lat oraz 15-17 lat) czekają atrakcyjne nagrody w postaci bonów upominkowych, gier planszowych oraz książek.

Testy konkursowe będą przyjmowane do 30 września 2020r.

Linki do testów konkursowych:

Kategoria: 12-14 lat

Kategoria: 15-17 lat:

 

Materiały dla uczestników przygotowujące do rozwiązania testów:

12-14 lat:

Bitwa Warszawska pokazała fenomen mobilizacji społeczeństwa

Szlak Bitwy Warszawskiej 1920

 

15-17 lat:

Polskie drogi ku niepodległości

Bitwa Warszawska 1920 

 

Wszelkie pytania prosimy kierować pod nr tel. 55  611 20 89, 509-468-872 lub e-mailem na adres:  paulina.ponichtera@swiatowid.elblag.pl.

Pliki

  • video-iconKonkurs plastyczny | regulaminPobierz
  • video-iconKonkurs plastyczny | formularz zgłoszeniowyPobierz
  • video-iconGra miejska | regulaminPobierz
  • video-iconGra miejska | formularz zgłoszeniowyPobierz
  • video-iconGra miejska | oświadczeniePobierz
  • video-iconHistoryczna olimpiada | regulaminPobierz
  • video-iconHistoryczna olimpiada | aneks nr 1 do regulaminuPobierz
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna