Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe we wrześniu i w październiku_Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Kulturalne podsumowanie roku 2020

2020-12-31,

Kategoria : Inne

Rok 2020 zapamiętamy na długo.  Ograniczenia wywołane pandemią miały bezpośredni wpływ na większość sfer naszego życia. Również i kulturę nie ominęły utrudnienia z tym związane. Od kultury właśnie rozpoczął się proces zamykania miejsc spotkań i działań twórczych. Zapraszamy do lektury krótkiego podsumowania 2020 roku w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. 

- W tym roku skoncentrowaliśmy się na dokończeniu inwestycji związanej z rozbudową i modernizacją Centrum. Na to środki są zagwarantowane. Dzięki temu, że samorząd województwa mimo pandemii nie ograniczył środków, myślę, że finansowo zepniemy ten rok. Liczymy na to, że w przyszłym roku coś się zmieni i otworzymy się z nowym obliczem Światowida, znów będziemy mogli normalnie realizować zadania statutowe i zadania kulturalne – mówi Antoni Czyżyk Dyrektor CSE „Światowid” w komentarzu dla info.elblag.pl

Bezprecedensowa sytuacja związana z zagrożeniem epidemicznym oraz później wprowadzonym stanem epidemii, skłoniła Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” do przeniesienia działalności z dnia na dzień w inny – wirtualny wymiar oraz przygotowania bogatej oferty dla odbiorców w każdym wieku.

Wychodząc naprzeciw potrzebom dzielenia się emocjami, wspólnego doświadczenia i przeżywania wysokiej kultury Kino „Światowid” dołączyło do innowacyjnego projektu Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Jest jednym z kin, które znalazło się na platformie mojekino.pl – największej wirtualnej platformie kin studyjnych na świecie. Ponadto w 2020 roku, Kino „Światowid” poszerzyło cykl wakacyjnych projekcji plenerowych „Kolej na kino”. Po seansach przy dworcach kolejowych i w elbląskich parkach, przyszedł czas na kino samochodowe na Placu Jagiellończyka.

W czasie wszechobecnego lockdownu Internet zalała fala kultury powstającej w domowych i amatorskich warunkach. Aby wykorzystać ten potencjał CSE „Światowid” zorganizowało konkurs wokalny „Domowe śpiewanie”. Konkurs polegał na nagraniu coveru dowolnego utworu w formie wideo/audio. Konkurs przeprowadzony był w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (od 6 do 12 lat), młodzież (od 13 do 17 lat) oraz dorośli (18+). Łącznie zgłoszono ponad 60 nagrań!

Sieć otworzyła nowe możliwości również w sferze edukacji. Malowanie kreatywne, pisanie ikon, kalkomania - czyli zdobienie ceramiki, tworzenie własnych okrętów - to tylko niektóre pomysły, które są prezentowane w formie on-line na stronach internetowych CSE „Światowid”. Także na naukę tańca nigdy nie jest za późno. Czas spędzony w domu w trakcie pandemii doskonale temu sprzyja. Wszystko za sprawą krótkich kursów podstawowych kroków tanecznych, tańców standardowych i latynoamerykańskich prowadzonych przez instruktorów z Centrum Tańca „Promyk”.

Nie wychodząc z domu, miłośnicy sztuki mogli uczestniczyć w pięciu ekspozycjach zorganizowanych w formie wirtualnych spacerów. Kamila Kapelańczyk przeniosła nas w świat głębi oceanu, Alicja Król zaprezentowała graficzne prace dyplomowe, a Jacek Kamiński przedstawił zapis piękna zaklętego w kamieniu. Inną ciekawą wystawą były zdjęcia mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka” i młodzieży z Domu Dziecka w Elblągu w ramach projektu „Elbląskie metamorfozy”. Seniorzy wspólnie z młodzieżą zorganizowali pokaz mody pod tytułem „Lata dwudzieste”. Autorem zdjęć był Krzysztof Kosecki. Mieszkańcy „Niezapominajki” byli także bohaterami innej wystawy inspirowanej filmem „Kingsajz”. Seniorzy wcielili się w krasnoludki z filmu Juliusza Machulskiego. Dla wszystkich biorących udział w przedsięwzięciu była to przede wszystkim wspaniała zabawa i okazja do współpracy, która dała dużo satysfakcji. Jej efekty sfotografował i złożył graficznie Daniel Stachula. Wszystkie relacje z wystaw można obejrzeć na kanale YouTube oraz Facebook CSE Światowid w Elblągu.

Wycieczka z dziećmi do muzeum? To jest możliwe dzięki Regionalnej Pracowni Digitalizacji, która nie przestaje zaskakiwać pomysłami i wykorzystaniem nowych technologii. Na stronę Pracowni warto zawitać nie tylko ze względu na dostępność materiałów w formie on-line, ale także z uwagi na różnorodność materiałów z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Bez wychodzenia z domu można zobaczyć zdigitalizowane i opatrzone opisem obiekty, pochodzące z aż jedenastu muzeów naszego regionu m.in. z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Są to m.in. zdjęcia i animacje 3D kapliczek, posągów, architektury kościołów i nie tylko, niektóre formy przestrzenne Elbląga, ale także Kanał Elbląski zarówno w animacji 3D, jak i formie panoramy 360’.

Dziękujemy Państwu za udział we wszystkich działaniach CSE „Światowid” w 2020 roku. Mimo tych wszystkich trudności i ograniczeń, Nowy Rok 2021 powitajmy z nadzieją że wkrótce wrócimy do normalności. Do zobaczenia na zajęciach, warsztatach, wystawach, seansach i spotkaniach….oczywiście w Światowidzie!

Rok w kulturze podsumowują także elbląskie media – zapraszamy do lektury:

Portel.pl - Elbląski Rok w Kulturze 2020

Info.elblag.pl - Kulturalne podsumowanie roku 2020. "Ciężko nam spojrzeć w przyszłość z optymizmem"

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna