Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Szkolenie z kompetencji komputerowych dla wolontariuszy - "Elbląscy edukatorzy dla seniorów"

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

„Elbląg mistrzem świata” – sukcesy formacji tanecznych. Elbląg na dużym ekranie

2019-12-04,

Kategoria : Taniec

To już 20 lat. Dokładnie dwie dekady temu, formacja „Jantar” zdobyła tytuł Mistrzów     Świata. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu gorąco zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu Elbląg na dużym ekranie, które odbywać się będzie dzisiaj o godzinie 18.00.

 Było to 20 lat temu, 4 grudnia 1999 roku. Przyszła wczesna, mroźna zima. Do targanego porywistym wiatrem i zasypanego śniegiem Elbląga z różnych stron świata zjechali tancerze i ich kibice. W nielicznych jeszcze hotelach zabrakło miejsc. Miejsc brakowało też w hali przy ul. Kościuszki, gdzie organizowano Mistrzostwa Świata Formacji Tanecznych. Wojsko postawiło tunel łączący halę z hotelem Atleticon, ale tunel ten nocą porwał wiatr. Pierwsze organizowane w Polsce mistrzostwa taneczne skłoniły Telewizję Polską do przeprowadzenia transmisji na żywo.  

Faworytów do złotego medalu było kilku, ale niewielu wierzyło w sukces elblążan. Formacja „Jantar” powstała zaledwie cztery lata wcześniej, jako pierwsza (i długo jedyna) w Polsce. Powoli wspinała się po szczeblach, zdobywając coraz wyższe miejsca na mistrzostwach Europy i świata. Jednak największym dotychczasowym jej sukcesem było najniższe miejsce na podium.

Prowadzeni przez Antoniego Czyżyka i Ariane Schiessler młodzi tancerze  zaprezentowali układ do muzyki z filmu „Titanic”, wywołując olbrzymi aplauz publiczności. Jurorzy też byli zauroczeni. Reprezentująca Polskę formacja z Elbląga 4 grudnia 1999 zdobyła złoty medal i tytuł Mistrzów Świata. Dziś mija 20 lat od tego wydarzenia. To świetna okazja, by ponownie obejrzeć tamte mistrzostwa i sukcesy elblążan – tym razem na dużym ekranie.

- 4 grudnia 1999 r. to dla naszej społeczności ważna data - po raz pierwszy w historii formacja z Polski zdobyła tytuł Mistrzów Świata - powiedział Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, trener główny Elbląskiego Klubu Tanecznego „Jantar”.

Na seans pt. „Elbląg mistrzem świata” – sukcesy formacji tanecznych zapraszamy dziś (4 grudnia) o godz. 18:00 do Kina Światowid. Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Patroni medialni, to Dziennik Elbląski oraz Elbląska Gazeta Internetowa „Portel”.

Wstęp wolny.

4 grudnia o g. 18:00

kino Światowid

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna