Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Szkolenie z kompetencji komputerowych dla wolontariuszy - "Elbląscy edukatorzy dla seniorów"

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Uczyć inaczej

2007-09-18,

Kategoria : Wystawy

W środę 19 września otwarta zostanie wystawa „Przeciwko kilku myślom... co nie nowe. Procesy krajowców za kontakty z paryską »Kulturą«". W ten sposób Centrum Kultury „Światowid" wraz z IPN- em rozpocznie cykl edukacyjny „Z historią na Ty".


W ramach cyklu odbędą się lekcje historii, czyli spotkania edukacyjne dla młodzieży, warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli oraz wystawy.

Wystawa „Przeciwko kilku myślom... co nie nowe..." otwarta zostanie w środę o godzinie 17 w Galerii Nobilis na II piętrze Światowida.

Ukazuje najważniejsze procesy Polaków w kraju za współpracę z Jerzym Giedroyciem i paryską „Kulturą", które miały miejsce za rządów Władysława Gomułki.
Jej celem jest pokazanie oddziaływania paryskiej „Kultury" na kraj wolnym słowem. Wystawa przybliża także sylwetki Redaktora i jego najbliższych współpracowników: Józefa Czapskiego, Zofii Hertz, Zygmunta Hertza, Henryka Giedroycia, Juliusza Mieroszewskiego. Prezentuje stosunek środowiska paryskiej „Kultury" wobec przemian nad Wisłą, począwszy od „odwilży" po wydarzenia z 1968 roku.

 

Podczas wernisażu będzie można obejrzeć odnaleziony w archiwum IPN film propagandowo-instruktażowy o paryskiej „Kulturze" nakręcony ukrytą kamerą w jej siedzibie w r. 1975 przez pracowników PRL-owskich służb specjalnych.

 

W otwarciu wystawy udział weźmie przedstawicielka Biura Edukacji Publicznej
Oddziału IPN Gdańsk - dr Justyna Skowronek.

 

Adresatami tego przedsięwzięcia - informuje Jędrzej Rusiński - są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studenci oraz nauczyciele historii.

 

Po uroczystym wernisażu zapraszamy (szczególnie nauczycieli) na spotkanie informacyjne z przedstawicielami CKiWM „Światowid" oraz IPN Gdańsk. Uczestnicy spotkania otrzymają szczegółowy harmonogram oraz wykaz tematów wszystkich spotkań realizowanych w ramach cyklu edukacyjnego.

 

Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Patriotyzm jutra ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Autor: em, jr

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna