Kwiecień w DKF

DKF im. Andrzeja Munka zaprasza na kwietniowe spotkania. W dwa kwietniowe czwartki – 12 i 26 kwietnia – Dyskusyjny Klub Filmowy im. Andrzeja Munka zaprasza na seanse o godzinie 19.00. Zobaczyć będzie można film „Szron” oraz Short Waves Festival z najlepszymi polskimi krótkimi metrażami prezentowanymi na tym festiwalu.

12 kwietnia godz. 19:00 "Szron", reż. Š. Bartas, Litwa, Francja, Ukraina, Polska 2017, 115 min

Dwójka młodych Litwinów, Rokas i Inga, zostaje wolontariuszami, którzy z konwojem pomocy humanitarnej jadą z Litwy na Ukrainę. Po drodze ich plany ulegają zmianie. Przez Polskę i zachodnią Ukrainę wkraczają w śnieżne tereny Donbasu, wiedzeni ciekawością zbliżają się do linii frontu, by tam na własnej skórze poczuć niebezpieczeństwo wojny. Szron, który miał premierę na festiwalu w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs, zbudowany jest z elementów doskonale znanych wielbicielom autorskiej koncepcji kina Šarūnasa Bartasa. Ten minimalistyczny film drogi opiera się na dramaturgicznym ascetyzmie, naturalistycznych, monochromatycznych obrazach i powolnej narracji. Oszczędna warstwa emocjonalna kryje mocną, uniwersalną wymowę. O zupełnie niewidowiskowym cierpieniu i okrucieństwie wojny, ponurych ludziach w nią uwikłanych, wyniszczonych i smutnych pejzażach.

26 kwietnia godz. 19:00 SHORT WAVES ON TOUR 2018

Short Waves Festival ponownie wyrusza w trasę objazdową po kraju z najlepszymi polskimi krótkimi metrażami prezentowanymi na festiwalu! Do konkursu przystąpi pięć krajowych produkcji pełnych nieszablonowych rozwiązań narracyjnych, formalnych i gatunkowych. Zwycięzki fim wybierze publiczność, zgromadzona na pokazach. Autorzy prezentowanych filmów opowiadają intrygujące historie wyrazistych bohaterów, którzy pewnie stąpają po ziemi do czasu, gdy los niespodziewanie zmusza ich do przewartościowania swoich światopoglądów. To historie ludzi, których czeka pewna inicjacja, związana m. in. z wchodzeniem w dorosłość (“Wolta”), konfrontacją miłosnych wyobrażeń z surową rzeczywistością (“Nic nowego pod słońcem”), czy też nieporadną próbą wkraczania w jesień życia (“Fusy”). Program ukazuje wszystkie jego odcienie oraz pełną paletę emocji. 

Zobacz również

Zapisz się do newslettera