W roli głównej - Pasym

Warsztaty plastyczno-fotograficzne dla najmłodszych oraz spotkanie integrujące dla dorosłych mieszkańców Pasymia, wszystko to w miłej atmosferze przy kawie i herbacie – Stowarzyszenie Jantar zaprasza 30 sierpnia do Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach projektu „Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu”.

W czwartek, 30 sierpnia o godz. 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędą się warsztaty plastyczno-fotograficzne dla dzieci i młodzieży  - „Alternatywna mapa Pasymia”. Warsztaty mają charakter otwarty.

- Zapraszamy dzieci i młodzież. Uczestnicy będą mieli stworzyć mapę „najlepszych” według nich miejsc w ich okolicy, a kryterium subiektywne ma ich skłonić do niecodziennego spojrzenia na swoje otoczenie – mówią organizatorzy.

Podczas warsztatów będą musieli wybrać takie miejsca, stworzyć mapę, a na końcu, podczas warsztatów z fotografem, który jednocześnie przekaże im wiedzę o podstawowych pojęciach związanych z fotografowaniem, zrobią zdjęcia tych miejsc i naniosą je na mapę.

- W ramach możliwości prosimy o zabranie swoich aparatów fotograficznych lub telefonów z funkcją aparatu, jednak brak sprzętu nie wyklucza z udziału w warsztatach – informują organizatorzy.

Mapy zostaną zaprezentowane podczas wieczornego spotkania integrującego z mieszkańcami, które odbędzie się również w czwartek, 30 sierpnia o godz. 17.00

Spotkanie będzie przestrzenią dla wolontariuszy oraz mieszkańców, w której będą mogli skonfrontować swoje spostrzeżenia – mówi Edyta Bugowska, koordynator projektu. - Spotkanie integrujące będzie również miejscem, w którym podczas rozmów z mieszkańcami będziemy starali się uświadamiać wagę dziedzictwa kulturowego, odpowiadać na pytania dotyczące sposobów jego zachowania i ochrony. Jednocześnie sama formuła spotkania będzie swobodna i otwarta by zachęcić zarówno wolontariusz, jak i mieszkańców do nawiązania kontaktów i  rozmów o istocie ich obecności w Pasymiu, czyli ochronie i udokumentowaniu ich lokalnego dobra, za które muszą wziąć odpowiedzialność.  

Wolontariusze będą musieli podsumować wykonaną podczas warsztatów terenowych pracę. W czasie spotkania zaprezentowana zostanie wirtualna wystawa zdjęć cmentarza, kaplicy i Pasymia,  przedstawione efekty prac, historia cmentarza i kaplicy oraz opracowana lista sugestii dotyczących tego, jak opiekować się zabytkiem i jak wykorzystać jego historię i legendę do promocji Pasymia.

Oba spotkania odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pasymiu, w czwartek, 30 sierpnia o godz. 10.00 – warsztaty plastyczno-fotograficzne, o godz. 17.00 spotkanie integrujące. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny. Pytania można kierować na adres: edyta.bugowska@swiatowid.elblag.pl.

„Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa”.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera