Pięć dni z digitalizacją

Pięć potrwają warsztaty terenowe w Pasymiu, podczas których wolontariusze oraz specjaliści Regionalnej Pracowni Digitalizacji będą dokumentować i inwentaryzować cmentarz ewangelicki i kaplicę rodziny Rutkowskich w Pasymiu. W tym czasie wolontariuszom przekazana zostanie spora dawka wiedzy na temat skaningu, fotografii i fotogrametrii.

Już dziś, w poniedziałek, 27 sierpnia w Pasymiu pojawią się wolontariusze oraz pracownicy Regionalnej Pracowni Digitalizacji, zajmującej się cyfryzacją zabytków w województwie warmińsko-mazurskim. Prace w ramach projektu „Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu” potrwają do piątku, 31 sierpnia. Wolontariuszami są studenci min. II roku na kierunkach związanych z historią sztuki, ochroną dóbr kultury, archeologią, dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym itp. z całej Polski.
- W Pasymiu skupią się przede wszystkim na nauce technik digitalizacyjnych w teorii i praktyce, odbędą się m.in. warsztaty terenowe z wykonywania pomiarów za pomocą skanerów laserowych i światła strukturalnego czy fotografii dla celów fotogrametrii – mówi Edyta Bugowska, koordynator projektu. – Studenci poznają historię i dziedzictwo kulturowe Pasymia i odbędą szkolenie ze sporządzania kart ewidencyjnych zabytków nieruchomych i cmentarzy zgodnie z wytycznymi Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Jednym z zadań, które zrealizują wolontariusze oraz organizatorzy podczas warsztatów terenowych będzie dokumentacja cmentarza i kaplicy, kolejnym zwrócenie uwagi na dziedzictwo kulturowe Pasymia i upowszechnianie wiedzy o nim, na początku wśród samych mieszkańców Pasymia dlatego oprócz warsztatów terenowych odbędą się również warsztaty plastyczno-fotograficzne dla dzieci i młodzieży oraz podsumowanie warsztatów dla wszystkich mieszkańców Pasymia. Z kolei w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaplanowana została wystawa fotograficzna, na której znajdą się zdjęcia wykonane podczas warsztatów terenowych. Tego samego odbędą się również dwa wykłady dla uczniów z pasymskich szkół, dotyczące dziedzictwa kulturowego.
Realizacja projektu „Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu” trwa od lipca do października 2018 r. Organizatorem jest Stowarzyszenie Jantar. Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera